30 listopada 2023

Apel organizacji społecznych do rządu i Prezydenta RP

Od ponad trzech tygodni grupa polskich przewoźników blokuje największe przejścia na polsko-ukraińskiej granicy. Solidaryzujemy się z wydanym przed kilkoma dniami apelem ukraińskich organizacji społecznych wzywającym do zakończenia blokady i wzywamy polskie władze...

28 listopada 2023

Nowe otwarcie w polityce europejskiej. 5 rekomendacji Fundacji Schumana dla nowego parlamentu i rządu.

Fundacja przygotowała pięć rekomendacji dla nowego parlamentu i rządu w obszarze polityki europejskiej.

24 listopada 2023

Szybkie rozszerzenie UE? Mało prawdopodobne

Atmosfera i warunki do rozszerzenia Unii Europejskiej są dziś o wiele mniej sprzyjające, niż w latach 90-tych XX wieku. Dlatego perspektywy przyjęcia Ukrainy czy państw Bałkanów Zachodnich w ciągu najbliższej dekady są dużo bardziej mgliste, niż np. Polski 20-30 lat temu.

23 listopada 2023

Do zmiany traktatów długa droga

Parlament Europejski proponuje zmiany instytucjonalne w Unii. Wiele rządów jest jednak sceptycznych wobec dalszych prac.

21 listopada 2023

Ukraina w UE do 2030 roku. Czy to realne? Najnowszy raport.

Ukraina w 2030 roku w Unii Europejskiej to bardzo ambitny cel, ale jego osiągnięcie nie jest całkowicie wykluczone. To główny wniosek z najnowszego raportu Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera pt. „Ukraina jako państwo kandydujące do UE”.

15 listopada 2023

Koalicja czy rząd jednopartyjny? Meandry współpracy międzypartyjnej w III RP.

Po ośmiu latach bezwzględnej większości Zjednoczonej Prawicy w Sejmie wiele osób z ulgą myśli o zapowiadanych rządach koalicyjnych. Były jednak takie czasy, kiedy rządy koalicyjne były uważane za zmorę polskiej polityki i pojawiały się opinie, że należałoby u nas wprowadzić większościowy system wyborczy...

10 listopada 2023

Lex Czarnek na Słowacji? Nowy rząd i pierwsze kontrowersje.

Od kilku tygodni Słowacja ma nowy rząd. Premierem został Robert Fico, szef partii „Smer-SD”. Kiedyś była ona uważana za socjaldemokratyczną, dzisiaj odwołuje się także do haseł populistycznych i narodowych.

6 listopada 2023

Ukraina jako państwo kandydujące do członkostwa w UE – prezentacja raportu

Zapraszamy na prezentację wniosków z najnowszego raportu "Ukraina jako państwo kandydujące do członkostwa w Unii Europejskiej. Aspekty polityczne i prawne w świetle agresji Rosji". 21 listopada 2023 (wtorek), godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line.

24 października 2023

ImagineEU – konkurs dla uczniów

Wyobraź sobie zmianę, którą chcesz zobaczyć w Unii Europejskiej! Nagrodą dla zespołów, które zdobędą trzy pierwsze miejsca, będzie podróż szkoleniowa do serca Unii Europejskiej - Brukseli.