Parada Schumana 2018

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza sukces 100 lat niepodległej Rzeczypospolitej. To nasz wybór cywilizacyjny.

Poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka – europejskie wartości oznaczają nasze – polskie – wartości.

Różnimy się światopoglądem i decyzjami wyborczymi. Ale łączy nas przekonanie, że  Unia Europejska to jeden z fundamentów niepodległej, bezpiecznej i suwerennej Polski.

Z polską i europejską flagą dołącz do Parady Schumana 12 maja na Krakowskim Przedmieściu
w Warszawie i pokaż, że również dla Ciebie 
EUROPA MA ZNACZENIE!

Startujemy o 12.00 z Krakowskiego Przedmieścia przy ul. Miodowej (okolice Kościoła św. Anny). Przemarsz Parady do godz. 12:45 trasą: Miodowa – Senatorska  – Moliera – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Miasteczko Schumana.

Zobacz, jak wyglądały Spotkania Europejskie w 2018 roku:

Miasteczko Schumana 2018

Sobota, 12 maja 2018
Warszawa, Krakowskie Przedmieście (Kościół św. Anny – skwer Hoovera)
W godzinach 10:00-15:00 odwiedzajcie Miasteczko Schumana!

Miasteczko Schumana to miejsce ulicznych spotkań i dyskusji, wymiany doświadczeń i informacji, prezentacje najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, konkursy, animacje, gry edukacyjne, otwarte debaty i spotkania z ekspertami. Co roku wydarzenia w Miasteczku poświęcone są aktualnym i interesującym tematom, mającym znaczenie dla przyszłości Polski i UE.
W tym roku chcielibyśmy szczególną uwagę  poświęcić prawom człowieka, Europejskiemu Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz obchodom 100-lecia niepodległej Polski.

 

W Miasteczku będzie można spotkać organizacje zajmujące się szeroko pojętymi prawami człowieka – pomoc humanitarna, uczciwy handel, dostęp do edukacji. To przykładowe obszary, w których uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę. Stawiamy na świadome wybory w życiu codziennym, by zbudować społeczeństwo obywatelskie.

 

Unia Europejska ogłosiła 2018 rok Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Nie tworzą go tylko literatura, sztuka i zabytkowe przedmioty, ale też rzemiosło, opowieści, tradycje kulinarne, piosenki i filmy. Dziedzictwo kulturowe to coś, co nas łączy i pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy. Dlatego w Miasteczku będzie można odwiedzić stoiska, na których promowane będą wydarzenia związane z ERDK. Międzynarodowy charakter Spotkań Europejskich pozwala zetknąć się nie tylko z polskim, ale szerokim europejskim dziedzictwem kulturowym.

 

Pawilonie Debat (13:00-14:30) będziemy rozmawiać z ekspertami na takie tematy, jak: Czy Polska w Unii Europejskiej jest suwerenna ?  Czy istnieje kultura europejska, czy tylko narodowa ? Czy UE to zagrożenie czy wsparcie dla wolności słowa ? Przyjdź i dołącz do dyskusji z:

  • Łukasz Lipiński (Polityka/Gazeta Wyborcza)
  • Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna)
  • Paweł Musiałek (Klub Jagielloński)
  • Paweł Potoroczyn (menedżer kultury, dyrektor IAM 2008-2016)
  • Dorota Głowacka (Obserwatorium Mediów/HFPC)
  • Jacek Wasilewski (medioznawca/UW)

Moderacja:

Magdalena Cedro (Dziennik Gazeta Prawna)
Marcin Górecki (Fundacja Schumana)

Tegoroczne Miasteczko współorganizujemy z:

– Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
– Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
– Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
– Polska Akcja Humanitarna
– Helsińska Fundacja Praw Człowieka
– Europe Direct Warszawa
– Erasmus Student Network
– Fundacja Aktywności Lokalnej
– Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych OFOP
– Salezjański Wolontariat Misyjny
– Fair Trade Polska
– ekonsument.pl
– Zarząd Transportu Miejskiego
– Miejskie Zakłady Autobusowe
– Schuman Volunteers
– Re-connecting
– Etnoliga
– Młodzi 2017
– Komitet Obrony Demokracji

Spotkania europejskie 2018

W roku 2018 wydarzenia związane z obchodami Dnia Europy w Warszawie organizowane przez Fundację Schumana wraz z Partnerami planowane są na dzień 12 maja.

Spotkania Europejskie to unikalne wydarzenia, gromadzące tysiące uczestników z Polski i z zagranicy. W tym roku chcemy szczególnie podkreślić, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, a Polska niepodległa, świętująca w tym roku 100-lecie odzyskania niezależności, to także Polska europejska.

Spotkania to m.in.:

  • Parada Schumana – proeuropejska manifestacja obywatelska
  • Miasteczko Schumana – miejsce ulicznych spotkań i dyskusji, wymiany doświadczeń i informacji, prezentacje najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, konkursy, animacje, gry edukacyjne, otwarte debaty i spotkania z ekspertami. W tym roku chcielibyśmy szczególną uwagę poświęcić prawom człowieka.
  • Debaty
  • Lokalne projekty dla szkół i Klubów Europejskich
  • Spotkania i akcje uczestników międzynarodowych projektów

Spotkania Europejskie są inicjatywą pozarządową, niezwiązaną z jakąkolwiek partią polityczną.

Wydarzenia towarzyszące

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące Spotkaniom Europejskim, które odbędą się z okazji Dnia Europy:

Europa wobec wielości religii
Warszawa, 9 maja, g. 13.30

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Centre de recherches internationales SciencesPo Paris, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Ambasada Francji w Polsce i Institut Français zapraszają na debatę publiczną.

Więcej informacji TUTAJ

 

Regionalizm wobec integracji europejskiej 2018
9 – 13 maja, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza

Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza przy współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Województwa Świętokrzyskiego oraz Klubem Inicjatyw Samorządowych im. Prymasa Jana Pawła Woronicza z Bytomia zaprasza na cykl spotkań związanych z Dniem Europy.

Program dostępny TUTAJ