W związku z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce, z przykrością informujemy, że tegoroczna Parada Schumana oraz Miasteczko Schumana zostają odwołane.

 

Spotkania Europejskie: Parada i Miasteczko Schumana

Spotkania Europejskie to unikalne wydarzenia gromadzące tysiące uczestników z Polski i z zagranicy organizowane przez Fundację Schumana i jej partnerów. To jedno z najbardziej medialnych wydarzeń – fenomen entuzjazmu, energii i otwartości na idee integracji europejskiej.

Spotkania Europejskie organizowane są z okazji obchodzonego 9 maja Dnia Europy. To właśnie 9 maja 1950 r. Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, ogłosił tzw. plan Schumana – pięć lat po zakończeniu II wojny światowej zaproponował dotychczasowym wrogom – Niemcom i Francji – ścisłą współpracę i utworzenie wspólnoty opartej na przemyśle ciężkim. Idea ta zmieniła bieg historii kontynentu i świata, dając podwaliny pod późniejszą Unię Europejską.

 

Parada Schumana to proeuropejska manifestacja obywatelska, odbywająca się w ramach Spotkań Europejskich, które gromadzi tysiące uczestników z Polski i z zagranicy. Na Paradzie Schumana, co roku licznie pojawia się młodzież, która przyjeżdża na to wydarzenie z różnych stron Polski, a także kilkunastu innych państw UE. Wśród nich są także członkowie lokalnych Klubów Europejskich.

 

Miasteczko Schumana to miejsce spotkań i dyskusji, wymiany doświadczeń i informacji, prezentacje najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, konkursy, animacje, gry edukacyjne i spotkania z ekspertami.

Zobacz zdjęcia z zeszłorocznej Parady Schumana!