Parada Schumana 2016

Parada Schumana 2016

Przez centrum Warszawy 7 maja 2016 roku przeszła Parada Schumana z hasłem ‘Tu jest Europa!’. Uczestnicy przynieśli ze sobą dużo flag polskich i europejskich, aby zamanifestować  swoje poparcie dla idei integracji europejskiej i dla aktywnej roli Polski w silnej Unii Europejskiej, opartej na takich wartościach, jak godność i wolność każdego człowieka, demokracja, wolność słowa i wyznania, rządy prawa, równość wobec prawa, poszanowanie potrzeb mniejszości, solidarność.

Parada Schumana szła pod flagą europejską i polską, ponieważ Polska stanowi i zawsze stanowiła część Europy, nie tylko geograficznie, ale także społecznie i kulturowo. Parada Schumana jest wydarzeniem łączącym Europejczyków  dlatego dołączyli do niej goście z kilkunastu innych krajów europejskich. W tym roku szczególnie widoczne były flagi holenderskie, ze względu na prezydencję Holandii w UE oraz flagi niemieckie – przypominające o 25 leciu polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Zobacz, jak wyglądały Spotkania Europejskie w 2016 roku:

Miasteczko Schumana 2016

7 maja 2016 – zaplanujcie z nami ten dzień!

W Warszawie w godzinach 10:00-15:00 na odcinku Krakowskiego Przedmieścia przy kościele św Anny działać będzie Miasteczko Schumana. Koniecznie nas odwiedźcie!

To tu organizacje pozarządowe i instytucje publiczne zaprezentują swoją działalność w oryginalny sposób. Począwszy od atrakcji dla najmłodszych w postaci konkursów, gier planszowych i quizów po prezentacje swoich ofert skierowanych dla młodzieży i dorosłych.

Dla dzieci gra w statki i puzzle wodne, budowa studni, “Europejskie Koło Fortuny”, malowanie twarzy, gra planszowa o komunikacji miejskiej, konkurs rysunkowy…  To tylko namiastka tego, co najmłodsi będą mogli znaleźć dla siebie w Miasteczku.

W tym roku obchodzimy również 20-lecie Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service). Z tej okazji specjalne atrakcje na stoiskach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Schuman Volunteers. Dlaczego warto podjąć takie wyzwanie? Co trzeba zrobić, by zostać wolontariuszem, wyjechać na projekt i pomagać innym? Odwiedźcie nas i zapytajcie. Zobaczycie, czym zjamują się wolontariusze z różnych europejskich państw realizujący swoje projekty w Polsce.

Dowiecie się jak założyć własny startup. Skąd pozyskać środki na realizację Waszego pomysłu. Jakie inwestycje i projekty dotąd zostały sfinansowane z funduszy unijnych. Chcecie wziąć udział w międzynarodowym projekcie, wolontariacie a może myślice o podjęciu pracy zagranicą? Odwiedziając Miasteczko Schumana na pewno uzyskacie potrzebne informacje by plany zamienić w działanie.

Oprócz licznych rozrywek odbędą się dyskusje eksperckie dotyczące problemów i wyzwań z jakimi mierzy się Europa. W tym roku będziemy rozmawiać przede wszystkim o mobilności w Unii Europejskiej. Od swobody przemieszczania się w strefie Schengen, przez migracje zarobkową i edukacyjną, wspólny rynek, po zewnętrzne granice Unii i wyzwania związane z aktualnymi migracjami.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce swoje akcje promować będzie pod hasłem #Mobilini. Czekają na was m.in. gry, konkursy i quizy z nagrodami. Będzie można także zapoznac się z ideą i funkcjonowaniem Planu Inwestycyjnego dla Europy, który ma pomóc przedsiębiorcom w pozyskiwaniu finansowania na rozwój i inwestycje. Dowiecie się, jak podjąć pracę za granicą, jak założyć firmę czy studiować w krajach Unii Europejskiej, co należy wiedzieć planując podróż w ramach Unii.

W Miasteczku Schumana spotkacie także:

– Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego
– Europejski Trybunał Obrachunkowy
– Europe Direct Warszawa
– Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
– Polska Akcja Humanitarna
– Międzynarodowa Organizacja ds Migracji
– Centrum Wielokulturowe w Warszawie
– Urząd Komunikacji Elektronicznej
– Zarząd Transportu Miejskiego
– Miejskie Zakłady Autobusowe
– Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie
– Czech Tourism
– Cyprus Tourism Organization
– Erasmus Student Network SGH
– workcamps.pl
– E-volution
– Schuman Volunteers

Pawilon debat

Zapraszamy na otwarte dyskusje panelowe z udziałem ekspertów w Miasteczku Schumana (Krakowskie Przedmieście/kościół św. Anny):

13.00 – 14.00

Przyszłość Strefy Schengen

• Marzenna Guz-Vetter – zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce
• Jacek Safuta – Dyrektor BIPE
• Rafał Kostrzyński – rzecznik UNHCR
• Adriaan Palm – Chargé d’affaires, Ambasada Królestwa Niderlandów

moderacja: Marcin Zaborowski (Schuman)

14.00 – 14.40

Jak przestać się bać, a zacząć pomagać – kryzys migracyjny w UE i Polsce

• Myroslava Keryk – Fundacja Nasz Wybór
• Piotr Bystrianin – Fundacja Ocalenie
• Dr Weronika Priesmeyer-Tkocz – Europejska Akademia Berlin
• Dr Damien Thiriet – Uniwersytet Jagielloński

moderacja: Marta Mazuś (Polityka)

14.50 – 15.30

Europa mobilna – edukacja poprzez doświadczenie 

• Tomasz Głowacki- Erasmus Student Network
• Sylwia Zajdel – Polskie Forum HR – ex-EVS volunteer
• Ngô Hoàng Minh – wiceprezes Fundacji Wspierania Integracji Wietnamczyków w Polsce, dziennikarz InfoMigrator

moderacja: Marek Peda (Schuman)

Miasteczko Schumana - Pawilon debat

Partnerzy

Współorganizatorzy i Partnerzy:

 

Patron medialny:

 

 

 

 

 

XXIII Spotkania Europejskie i Parada Schumana są współfinansowane przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie.

 

 

 

 

 

Projekt i konkurs “25×25 Dobre sąsiedztwo we wspólnej Europie” jest współfinansowany z pozostających do dyspozycji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

 

 

 

Działania Fundacji Schumana są współfinansowane przez Unię Europejską, program Europa dla obywateli