Parada Schumana 2017

Parada Schumana 2017

Parada Schumana. Proeuropejska manifestacja obywatelska 6 maja 2017. CHCEMY EUROPY…

Parada Schumana to manifestacja osób, które opowiadają się za wzmocnieniem integracji europejskiej oraz aktywną rolą Polski w silnej Unii Europejskiej. Parada Schumana jest manifestacją obywatelską, niepowiązaną z żadną z partii politycznych. Zapraszamy wszystkich podzielających naszą propozycję dla przyszłości Europy, niezależnie od preferencji partyjnych. Startujemy 6 maja o g. 11:30 w Warszawie. Termin ten jest powiązany z przypadającym na 9 maja Dniem Europy, kiedy to w 1950 roku Robert Schuman ogłosił swój plan integracji kontynentu.

Startujemy o 11:30 z Krakowskiego Przedmieścia (okolice Kościoła św. Anny). Przemarsz Parady do godz. 12:45 trasą: Miodowa – Senatorska  – Moliera – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Miasteczko Schumana.

Szkoły, kluby europejskie oraz inne grupy zorganizowane zachęcamy do Rejestracji. Nie jest ona obowiązkowa, ale ułatwi nam przygotowania logistyczne oraz zapewni lepszą komunikację z zaintersowanymi grupami.

Zapraszamy do zaznaczenia swojej obecności na Paradzie Schumana w naszym wydarzeniu na Facebooku.

CHCEMY EUROPY…

My, uczestnicy Parady Schumana opowiadamy się za silną Polską w silnej Unii Europejskiej. Domagamy się, aby Polska ze względu na swój potencjał była jednym z liderów integracji. Chcemy Europy:

  • BEZPIECZNEJ. Będącej w stanie samodzielnie stawić czoło zagrożeniom zewnętrznym, takim jak terroryzm, wojny na świecie czy agresywna polityka Rosji. Dysponującej Europejską Polityką Obronną, ze współpracującymi siłami zbrojnymi poszczególnych państw będącymi równorzędnym partnerem dla współpracy ze Stanami Zjednoczonymi wewnątrz NATO.
  • SOLIDARNEJ. Okazującej zrozumienie i pomoc tym krajom europejskim i ich mieszkańcom, którzy znajdują się w potrzebie ze względu na katastrofy naturalne, kryzys ekonomiczny, niestabilną sytuację społeczną i polityczną lub inne niebezpieczeństwa, także zewnętrzne.
  • INNOWACYJNEJ. Będącej światowym liderem w rozwoju gospodarki, nauki i technologii, jednocześnie dbającej o środowisko naturalne.
  • PROSPOŁECZNEJ. Zapewniającej najwyższe, światowe standardy usług publicznych, jak edukacja, służba zdrowia czy transport. Stwarzającej wszystkim warunki do podjęcia uczciwej pracy, w której zagwarantowane są prawa pracownicze. Wspomagającej rozwój małych i średnich firm rodzinnych.
  • DEMOKRATYCZNEJ i PRAWORZĄDNEJ. W której decyduje większość obywateli przy poszanowaniu zdania i potrzeb mniejszości, przestrzegane są prawa człowieka, władze działają w granicach stanowionego prawa i nie stosują przemocy prawnej, jak i fizycznej wobec obywateli. Służby publiczne pracują uczciwie i są przyjazne obywatelowi.
  • OTWARTEJ. Zapewniającej swoim mieszkańcom swobodne podróżowanie, możliwość podjęcia nauki, pracy, handlu i współpracy na terenie całej Unii Europejskiej. Skutecznie strzegącej swoich granic zewnętrznych – zarówno przed niekontrolowanym napływem osób, jak i nieuczciwymi praktykami gospodarczymi. Jednocześnie udzielającej, na miarę swojego potencjału, pomocy ofiarom wojen i kataklizmów w innych rejonach świata.
  • WIERZĄCEJ W SWOJE MOŻLIWOŚCI. Będącej dumną ze swoich wartości ukształtowanych przez historię, kulturę i religię. Szanującej różnorodność kulturową swoich państw i ich mieszkańców. Przeciwstawiającej się nieprawdziwej i brutalnej propagandzie innych państw i organizacji, które dążą do zniszczenia Unii Europejskiej.

Zobacz, jak wyglądały Spotkania Europejskie w 2017 roku:

Miasteczko Schumana 2017

Sobota, 6 maja 2017
Warszawa, Krakowskie Przedmieście (Kościół św. Anny – skwer Hoovera)
W godzinach 10:00-15:00 odwiedzajcie Miasteczko Schumana!

Miasteczko Schumana to uliczny festyn w sercu Warszawy – miejsce spotkań i rozmów z ekspertami, prezentacji najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, a także konkursy, animacje i gry edukacyjne.

Nie ma Europy bez młodzieży, dlatego to jej poświęcimy w tym roku szczególną uwagę. Pokażemy jej działania w różnych sferach życia codziennego – od edukacji przez działalność społeczną i zawodową po rekreację. Wizyta w Miasteczku będzie też szansą, by młodzi ludzie zobaczyli, jakie mają możliwości i co daje im Europa.

W 2017 roku świętujemy 30 lat programu Erasmus. Od 1998 roku Polacy mogą korzystać z wymian międzynarodowych. W ciągu tych 18 lat liczba naszych rodaków decydujących się na edukacyjny wyjazd wzrosła ponad dziesięciokrotnie – z 1400 do ponad 14 000 wyjeżdżających każdego roku na erasmusowe stypendium. Jednak Erasmus to nie tylko studia, ale także Wolontariat Europejski. W Miasteczku spotkacie wolontariuszy, którzy przyjechali z różnych państw z całej Europy i realizują swoje projekty – z pewnością chętnie opowiedzą o swoich doświadczeniach.

Zapraszamy do Pawilonu Debat, w którym spotykamy się i rozmawiamy z publicznością na wybrane tematy. Rola młodzieży, jej potencjał i wkład w rozwój demokracji będą w tym roku stanowiły przedmiot dyskusji z zaproszonymi gośćmi. Porozmawiamy o postrzeganiu Europy przez polską młodzież, relacjach międzypokoleniowych i uczestnictwie młodych osób w życiu społecznym swojej lokalnej społeczności. Zapytamy gości o to, jakiej pracy chcą młodzi ludzie oraz dlaczego decydują się na emigrację zarobkową.

Miasteczko Schumana 2017 współorganizujemy z:

– Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
– Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
– Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
– Europe Direct Warszawa
– Erasmus Student Network
– Helsińska Fundacja Praw Człowieka
– Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka
– Wojewódzki Urząd Pracy Mazowsze
– Europejski Trybunał Obrachunkowy
– Ambasada Malty
– Cypryjska Organizacja Turystyczna
– Zarząd Transportu Miejskiego
– Miejskie Zakłady Autobusowe
– Kontynent Warszawa
– Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu
– European Voluntary Service
– Clubbing Europe
– Fundacja Evens
– Etnoliga

Miasteczko Schumana 2017

Pawilon debat

Zapraszamy na otwarte dyskusje panelowe z udziałem ekspertów w Miasteczku Schumana w sobotę 6 maja 2017 (Krakowskie Przedmieście/kościół św. Anny):

Prowadzenie: Justyna Suchecka (Gazeta Wyborcza)

13.00 – 13.20
Młodzi w Europie

• Melania Raczek – Polska Rada Organizacji Młodzieżowych (PROM)
• Jacek Kucharczyk – Instytut Spraw Publicznych

13.20 – 13.40
Co myślą gimnazjaliści o gimnazjach?

  • Jacek Staniszewski, Akademia Dobrej Edukacji im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie
  • Natalia Burdun – Gimnazjum nr 12 w Warszawie
  • Mateusz Lach – Gimnazjum nr 50 w Warszawie
  • Zuzanna Dzieniak – Społeczne Gimnazjum nr 20 (Raszyńska) w Warszawie

13.40 – 14.00
Na kogo głosują młodzi ludzie?

  • Mateusz Wojcieszak, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
  • Olga Kalinowska– Społeczne Gimnazjum nr 20 (Raszyńska) w Warszawie

14.00 – 14.20
Jaką pracę chcą mieć młodzi ludzie?

  • Grzegorz Grajdura- Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO)
  • Justyna Kądziela – Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) z poziomu Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP

14.20 – 14.40
Dlaczego młodzi wyjeżdżają zagranicę?

  • Sylwia Żmijewska-Kwiręg – Fundacja EVENS
  • Natalia Jurczyńska – Erasmus Student Network

14.40 – 15.00
Czy mamy konflikt pokoleń?

  • Bogusław Stanisławski – Ekspert Team Europe z ramienia Komisji Europejskiej
Pawilon Debat w Miasteczku Schumana

Partnerzy