18 czerwca 2024

Zmarł Łukasz Lipiński. Przyjaciel Fundacji Schumana, Europejczyk, członek naszej Rady Programowej.

Jesteśmy zdruzgotani tą wiadomością. Łukasz był ambasadorem projektu europejskiego, zawsze mogliśmy na Niego liczyć -  wspierał nas przy tworzeniu programu działań Fundacji ale też w codziennej pracy, wprowadzaniu tematów europejskich do debaty publicznej.

18 czerwca 2024

Nasz ekspert w grupie powołanej przez Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego

Rafał Dymek, główny ekspert naszej Fundacji został powołany do grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych powołanej przez Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszkę Buczyńską.

17 czerwca 2024

Schuman w European Civic Forum

Sieć organizacji społecznych zajmujących się ochroną przestrzeni na działalność obywatelską w Europie i my w niej! Dołączyliśmy do grona ok. 100 organizacji, którym tak jak nam zależy na budowaniu aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Wam polecamy www.civic-forum.eu a my zaczynamy wspólną pracę. 

10 czerwca 2024

Najnowszy raport Konferencji Ambasadorów RP i Fundacji Schumana

Zapraszamy do lektury najnowszego raportu "20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Doświadczenia z okresu negocjacji członkowskich istotne dla Ukrainy". Materiał skupia się na doświadczeniach z okresu negocjacji akcesyjnych państw „dużego” rozszerzenia, w tym przede wszystkim Polski, tych zwłaszcza, które mogą mieć istotne znaczenie dla państw obecnie aspirujących do członkostwa.

6 czerwca 2024

Webinarium “Krajobraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego”

Już 11 czerwca zapraszamy na webinarium poświęcone funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jej kompetencjom i obszarom najważniejszych działań, w tym Karcie Praw Podstawowych i zapisanych w niej prawach obywateli UE.

3 czerwca 2024

Unia Europejska za kolejne 20 lat. Przed jakimi wyzwaniami stoimy?

"W dużej mierze udało nam się wykorzystać impuls i narzędzia, jakie dało Polsce wejście do UE. Warto przyjrzeć się, przed jakimi wyzwaniami stajemy dzisiaj, jakie tematy mogą zdominować na kolejne lata europejską (i polską) debatę publiczną".

28 maja 2024

Podwójna moc wolontariatu europejskiego

Czy jest ta podwójna moc? O tym pisze wicedyrektorka Fundacji Iga Kamocka dla ngo.pl, polecamy materiał.

27 maja 2024

Zapraszamy na spotkanie dot. negocjacji Ukrainy z UE

10 czerwca o 17.30 zaprezentujemy on-line najnowszy materiał pt. "20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Doświadczenia z okresu negocjacji członkowskich istotne dla akcesu Ukrainy". Więcej...

22 maja 2024

Wiedzą o Schumanie chyba wszystko

Czy Robert Schuman chciałby współpracy wojskowej w Europie? Czy wiecie co myślał o granicach państwowych? Czy według Schumana integracja europejska zagrażała niepodległości krajów? Odpowiedzi na te pytania znają finaliści konkursu wiedzy o Robercie Schumanie organizowanego przez Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im. R. Schumana we współpracy z naszą Fundacją dla uczniów szkół podstawowych. Ogromne gratulacje dla wszystkich […]

17 maja 2024

Relacja z konferencji ‘Jaka Unia Europejska za 20 lat?’

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z dyskusji ‘Jaka Unia Europejska za 20 lat?’, która odbyła się w Warszawie 16 maja. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie, sztucznej inteligencji, zmianach instytucjonalnych w UE, ochronie środowiska i energetyce. Organizatorami spotkania byli Fundacja Schumana, Tygodnik ‘Polityka’ i Konferencja Ambasadorów RP. Projekt był dofinansowany przez Unię Europejską.