Lekcje o Europie i dezinformacji dla szkół

Category: Aktualności na stronie głównej Tags: , , , ,

Zapraszamy szkoły ponadpodstawowe oraz klasy 7–8 szkół podstawowych do udziału w lekcjach-warsztatach dla młodzieży na temat Unii Europejskiej, fake newsów i kompetencji medialnych. Lekcje będą prowadzone przez trenerki i trenerów współpracujących z Fundacją Schumana oraz Fundacją Centrum im. Prof. Bronisława Geremka.

Tematyka lekcji:

 1. Unia Europejska na mapie świata. Podczas lekcji poruszone zostaną następujące problemy:
 • Jakie jest miejsce Europy we współczesnym świecie?
 • Czym zajmuje się Unia Europejska?

 

 1. „Fake news” – czym jest dezinformacja i jak się przed nią bronić? Podczas lekcji poruszone zostaną następujące problemy:
 • Pokazanie czym jest ‘fake news’ i w jaki sposób może tworzyć obraz świata.
 • Lepsze zrozumienie przez młodzież mechanizmów działania fake newsa.
 • Jak wystrzegać się nieprawdziwych informacji w Internecie.

 

 1. Nie daj się zmanipulować, czyli jak korzystać z mediów społecznościowych. Podczas lekcji zostaną poruszone następujące zagadnienia:
 • Jak oceniać wiarygodność informacji z mediów społecznościowych?
 • Czy media społecznościowe służą jedynie zabawie?
 • Czemu w Internecie wszyscy się kłócą?
 • Czy media społecznościowe mają wpływ na nasze relacje z innymi?

Dot. zajęć z p. 3.: Zajęcia skierowane są do młodzieży. Możliwe są też oddzielne zajęcia trenerskie dla nauczycieli i nauczycielek – przekazanie materiałów i instrukcji do samodzielnego prowadzenia zajęć z młodzieżą. Zajęcia będą prowadzone od marca.

Informacje praktyczne

Spotkania będą organizowane w formie online dla szkół na terenie całej Polski od lutego 2021 roku (zajęcia z p. 3 od marca). Każde z nich trwa ok. 40 minut (jedna godzina lekcyjna) i może wziąć w nim udział 20-30 osób. Szkoła nie ponosi żadnych kosztów związanych z organizacją spotkań. Zadaniem szkoły jest zaproszenie osób uczestniczących (młodzieży). Techniczna organizacja spotkania (rodzaj platformy, etc.) zostanie uzgodniona indywidualnie z zainteresowanymi szkołami.

Jak zgłosić chęć udziału w zajęciach?

Zajęcia z p. 1 oraz 2 będą prowadzone przez trenerów Fundacji Schumana, w partnerstwie z Fundacją Konrada Adenauera. Celem zgłoszenia chęci udziału należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy. Wszelkie pytania prosimy kierować do: Aldona Kuleszka, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, tel.: 226217555 poczta@schuman.pl

Zajęcia z p. 3. będą prowadzone przez trenerów Centrum im. Prof. Bronisława Geremka w ramach Alfred Landecker Democracy Fellowship. Celem zgłoszenia chęci udziału należy przesłać wypełniony formularz , który znajduje się TUTAJ. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres ignacy.niemczycki@geremek.pl.

W przypadku dużego zainteresowania, przekraczającego możliwości organizatorów, nie gwarantujemy organizacji zajęć dla wszystkich zainteresowanych szkół.