Dziesiąta rocznica śmierci Ministra Krzysztofa Skubiszewskiego, twórcy polityki zagranicznej niepodległej Polski

Category: Aktualności na stronie głównej Tags:

Konferencja Ambasadorów RP[i]                                                                          Warszawa, 7 lutego 2020 r.

 

Dziesiąta rocznica śmierci Ministra Krzysztofa Skubiszewskiego,  twórcy polityki zagranicznej niepodległej Polski

 

8 lutego mija dziesiąta rocznica śmierci profesora Krzysztofa Skubiszewskiego, pierwszego Ministra Spraw Zagranicznych III Rzeczpospolitej. W latach 1989-1993 wyznaczył on kluczowe kierunki naszej polityki zagranicznej.

Europa zmieniała się wówczas od podstaw: rozpadały się stare podziały, powstawały nowe państwa; Polska zyskała nowych sąsiadów na zachodzie, południu i wschodzie. Rozwiązane zostały RWPG i Układ Warszawski, wojska radzieckie wycofywały się z Polski.

Należało od nowa zdefiniować i zapewnić strategicznie silne miejsce Polski w Europie. Temu miała służyć niezawisła polityka zagraniczna.

Dzięki Ministrowi Skubiszewskiemu Polska znalazła się we wspólnocie demokratycznych państw: przystąpiła do Rady Europy a potem związała się umową stowarzyszeniową z Unią Europejską, co doprowadziło do pełnego członkostwa w Unii a wcześniej otworzyło drogę do NATO.

Polska zaczęła w tej wspólnocie odgrywać dużą rolę: wraz z Hansem-Dietrichem Genscherem i Rolandem Dumas Krzysztof Skubiszewski powołał Trójkąt Weimarski.  Wskazał na rolę polsko-niemieckiej „wspólnoty interesów” w Europie, wytyczył drogę do zażegnania szeregu problemów wynikających z tragicznej przeszłości (m.in. zainicjował starania o uzyskanie poważnych środków na pomoc dla ofiar zbrodni hitlerowskich).

 

Polska stała się ostoją stabilności Europy Środkowej i Wschodniej, wzorem demokratycznych rozwiązań, gospodarki rynkowej i przywiązania do idei europejskiej. Miało to wyzwalający wpływ na sąsiadów za naszą wschodnią granicą.

Polityka zagraniczna Krzysztofa Skubiszewskiego traktowała wspieranie budowy demokratycznego państwa, rozwój gospodarki rynkowej, zachowanie równowagi społecznej w dobie transformacji i ugruntowanie Polski w społeczności krajów demokratycznych – jako polską rację stanu.

*     *      *

W mowie pożegnalnej wygłoszonej dziesięć lat temu Tadeusz Mazowiecki powiedział, że współpraca z Ministrem Skubiszewskim była dla niego „darem”. Można dodać, że Krzysztof Skubiszewski był darem dla Polski.  I dla tych z nas, którzy mieli zaszczyt pracować pod Jego kierownictwem.

 

 

Podpisy:

Jan Barcz Jacek Kluczkowski Piotr Nowina-Konopka
Iwo Byczewski Tomasz Knothe Agnieszka Magdziak-Miszewska
Maria Krzysztof Byrski Maciej Kozłowski Piotr Ogrodziński
Tadeusz Diem Maciej Koźmiński Ryszard Schnepf
Paweł Dobrowolski Jerzy Kranz Grażyna Sikorska
Grzegorz Dziemidowicz Andrzej Krawczyk Katarzyna Skórzyńska
Stefan Frankiewicz Andrzej Krzeczunowicz Tadeusz Szumowski
Urszula Gacek Henryk Lipszyc Andrzej Towpik
Marek Grela Bogumił Luft Wojciech Tomaszewski
Adam W. Jelonek Piotr Łukasiewicz Jan Truszczyński
Maciej Klimczak Anna Niewiadomska Maria Wodzyńska-Walicka
Michał Klinger Jerzy Maria Nowak

 

[i]  ‘Konferencja Ambasadorów RP’ to grupa byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski a nie partii rządzącej. Nasza strona: ambasadorowie.org