Szkolne Kluby Europejskie (SKE): Na terenie Unii Europejskiej istnieją nieformalne kluby skupiające młodzież i dorosłych zainteresowanych integracją europejską. Oprócz organizacji pozarządowych to SKE są często jedynymi ośrodkami działalności proeuropejskiej w środowiskach lokalnych. Polska Fundacja im. Roberta Schumana utrzymuje kontakt z około 250 klubami w 11-nastu państwach europejskich.
Kluby Europejskie odgrywają ogromną rolę w zakresie informowania środowisk lokalnych o skutkach integracji europejskiej. Tysiące osób organizuje spontanicznie liczne spotkania, konkursy, wystawy, dni europejskie itp. Działalność Klubów będzie niezwykle cenna także w przyszłości – idea integracji europejskiej powinna być cały czas rozpowszechniana wśród obywateli, a młodzieży należy stworzyć możliwość zdobycia wiedzy i instrumentów pozwalających wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej. SKE są doskonałym miejscem gdzie można realizować powyższe cele, poznawać mechanizmy funkcjonowania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz miło spędzać wolny czas.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Fundacja Schumana i Fundacja Geremka pod patronatem programu Aktywni Obywatele z Funduszy Krajowych EOG przygotowały projekt, który jest odpowiedzią na niezadowalający poziom edukacji europejskiej w Polsce. Będzie on przeciwdziałał nasilającej się tendencji, w której poglądy młodych ludzi budowane są nie na podstawie rzetelnej analizy zweryfikowanych danych, ale na bazie sterowanych z zewnątrz fałszywych lub zmanipulowanych komunikatów o silnym ładunku emocjonalnym. Zamierzeniem projektu jest powstanie nowych lub ożywienie działalności już istniejących Klubów Europejskich – niesformalizowanych grup młodzieży podejmujących różne aktywności w tematyce europejskiej. Kluby będą także miejscem angażowania młodych ludzi w aktywności obywatelskie na szczeblu lokalnym. Wśród planowanych działań znajdują się szkolenia, spotkania Klubów, akcje lokalne, mentoring, opracowanie materiałów pomocniczych, działania w mediach, w tym w social mediach. Efektem projektu będzie częściowe uzupełnienie luki w przedmiocie edukacji europejskiej i obywatelskiej w systemie edukacji.
Aktualności
Ogólnopolski Zjazd Szkół ponadpodstawowych
Tak było! Już prawie za nami pierwsza część projektu dla Szkolnych Klubów Europejskich, który organizujemy razem z Fundacją Geremka. Spotykaliśmy się z opiekunkami i opiekunami SKE, dyskutowaliśmy, razem braliśmy udział w warsztatach.
Marcowe spotkanie w ramach Ożywienia działalności SKE
W piątek i w sobotę razem z Fundacją Geremka spotkaliśmy się z opiekunkami i opiekunami nowopowstających Szkolnych Klubów Europejskich z całej Polski.
Spotkanie dla nowych SKE
W piątek i w sobotę razem z Fundacja Geremka spotkaliśmy się z opiekunkami i opiekunami nowopowstających Szkolnych Klubów Europejskich z całej Polski.
Pierwsze SKE
Obecnie trudno byłoby określić dokładny czas, kiedy w Europie pojawiły się pierwsze Kluby Europejskie. Sam pomysł wywodzi się prawdopodobnie od klubów UNESCO. Pierwsze z nich zaczęły się tworzyć w latach 40. XX w., a w latach 60. ich liczba rosła w różnych krajach na całym świecie. Były to lokalne, oddolne inicjatywy, które inspirowały ludzi do […]
W nowym roku odbudowujemy sieć SKE
Razem z Fundacją Geremka zaczynamy rok z nową energią i twórczym zapałem!
Przewodnik dla Klubów Europejskich
Przewodnik o klubach europejskich jest kompilacją materiałów opracowanych przez organizacje partnerskie i europejskie kluby uczestniczące w projekcie. Mamy nadzieję, że będzie on służyć nauczycielom, uczniom i studentom w całej Europie jako inspiracja dla ich kolejnych europejskich odkryć.
Ponieważ to narzędzie jest zbiorem informacji z różnych krajów i wydarzeń, które zostały zorganizowane w języku angielskim, a co równie ważne, ma być używane w różnych krajach europejskich, podręcznik został pierwotnie stworzony w języku angielskim. Do tej pory został przetłumaczony na niemiecki, francuski i polski, a wszystkie cztery wersje są dostępne do przeglądania, pobierania i drukowania.
Pobierz i wydrukuj przewodnik w wybranym języku
Zaktualizuj informacje o swoim SKE
Zaproś wolontariusza/wolontariuszkę

Chcesz uatrakcyjnić spotkania swojego SKE? Potrzebujesz wsparcia w edukacji międzykulturowej? Zaproś wolontariuszkę europejską (EVS/EKS) do swojego klubu!
Z powodu epidemii COVID-19 warsztaty odbywają się głównie w wersji online. Wolontariuszki zazwyczaj używają platformy Zoom, ale jeśli zachodzi taka potrzeba, mogą przeprowadzić warsztaty na innej, Państwa preferowanej platformie.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.