O projekcie

Czy głos młodzieży jest słyszany w Unii Europejskiej? Czy Wspólnota zapewnia młodym ludziom dobre warunki na start ich dorosłego życia? Na te i wiele innych pytań będą próbowali odpowiedzieć uczniowie i studenci z całej Europy w ramach projektu „FuturEU”.

W czasie cyklu spotkań w miastach całej Europy młodzi ludzie z ośmiu krajów będą mogli wyrazić swoje poglądy i porównać doświadczenia z kolegami i koleżankami z innych krajów.

Spotkania odbędą się w:

  1. Nikozji. Dyskutowano nad problemem bezpieczeństwa granic wspólnie z profesorami i studentami Uniwersytetu. Organizacja partnerska pod adresem: https://www.unic.ac.cy/
  2. Zagrzebiu. Spotkanie skupi się na zrównoważonym rozwoju. Organizacja partnerska pod adresem: https://europski-dom-sb.hr/.
  3. Mediolanie. Młodzi ludzie porozmawiają na tematy związane z migracją i pomocą społeczną w Europie. Warto odwiedzić stronę organizatorów spotkania: https://www.caritasambrosiana.it/
  4. Pradze.  Spotkanie będzie dotyczyć przyszłości sektora cyfrowego w Europie. W ramach spotkania odbędzie się również konkurs fotograficzny. Zachęcamy do odwiedzenia strony organizacji partnerskiej: https://www.change-it.cz/en
  5. Berlinie. Dyskusja skoncentruje się na inwestycjach. Zarówno tych ekonomicznych jak i inwestycjach społecznych w obywatela. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę organizacji partnerskiej: https://www.bida-kultur-bildung.de/
  6. Madrycie. Młodzi ludzie porozmawiają o globalizacji i o jej wpływie na ich życie
  7. W końcu, w dawnej stolicy Bułgarii – Wielkim Tyrnowie – młodzi ludzie spotkają się aby podsumować cały projekt. To tu powstaną wnioski i postulaty, które zostaną przesłane do nowego Parlamentu Europejskiego. O organizatorze spotkania można więcej przeczytać pod adresem: https://www.europeinfocentre.bg/

Więcej informacji o projekcie znajduje się na angielskojęzycznej stronie projektu.  Zapraszamy również do odwiedzenia grupy projektu na Facebooku.

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z koordynatorką projektu, Mają Selan: m.selan@schuman.pl.

Weź udział w konkursie fotograficznym FuturEU!

Zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie fotograficznym „My Europe – My Digital Universe”, organizowanym w ramach projektu FuturEU.

Kto może wziąć udział w konkursie? 

Konkurs skierowany jest do osób w wieku 15-26 mieszkających na Cyprze, w Bułgarii, Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Chorwacji.

Kiedy i jak można zgłaszać swoje prace? 

Konkurs trwa od 10 czerwca 2019 do 15 września 2019 roku. Prace należy zamieścić na grupie: https://www.facebook.com/groups/ProjectFutureu lub przesłać emailem: eucitizens@abv.bg (opcja dla tych, którzy nie posiadają konta na Facebooku).

Kategorie konkursu

Nadesłane na konkurs zdjęcia muszą wpisywać się w ogólne zamierzenia projektu. Kategorie konkursu to:

  • Obronić Unię Europejską;
  • Młodość Unii Europejskiej;;
  • Rozwój społeczny i ekonomiczny Unii Europejskiej;
  • Solidarność Unii Europejskiej;
  • Cyfrowa Unia Europejska;
  • Finanse i inwestycje Unii Europejskiej;
  • Globalizacja.

Nagrody 

Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie 9 września 2019 w Pradze w Czechach. Nagrodą za najlepsze zdjęcie jest Fujifilm Instax Digital Camera. Organizatorzy przewidują również nagrody dla dwóch wyróżnionych osób.

Więcej informacji

Więcej informacji znajdą Państwo w Regulaminie konkursu.

Projekt „FuturEU” w Warszawie!

W piątek 10 maja w Liceum im. Bolesława Prusa odbyła się międzynarodowa debata w ramach projektu „FuturEU”. Wydarzenie było współorganizowane przez Szkolny Klub Europejski z Liceum Prusa. To kolejne już spotkanie młodzieży z ośmiu krajów Europy, m.in. z Cypru, Bułgarii czy Włoch. Tym razem uczestnicy dyskutowali o zmianach klimatu, wejściu młodych ludzi na rynek pracy oraz udziale młodych ludzi w życiu politycznym i społecznym. Wnioski z debaty zostaną zebrane i przekazane do nowego Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie zaczęło się od rundy integracji, w trakcie której nasi uczestnicy poznali nowych przyjaciół z zagranicy. Debatę poprzedziły prezentacje ekspertów, którzy wprowadzili wszystkich w najważniejsze tematy dyskusji tego dnia. Następnie wszyscy zebrali się aby dyskutować. Po krótkim wstępie uczestnicy rozeszli się do mniejszych grup – debata miała charakter warsztatowy.W sobotę uczestnicy projektu wzięli udział w Paradzie Schumana by podkreślić swoje przywiązanie do idei zjednoczonej Europy. Już pod koniec czerwca młodzi uczestnicy „FuturEU” wezmą udział w spotkaniu w Zagrzebiu, gdzie będą dyskutować o  gospodarce w krajach Europy i zrównoważonym rozwoju.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Programowi “Europe for Citizens Progamme of the European Union”

Partnerem projektu jest European Information Centre in Veliko Tarnovo

– – –