Konrad Adenauer twierdził, że jest “Święty”. Sam o sobie mówił, że jest, skromnie, “człowiekiem pogranicza”. Urodził się w Luksemburgu, kształcił w Niemczech, kochał i wierzył we Francję. 9 maja 1950 roku przedstawił projekt, który stał się zalążkiem współczesnej Europy. Niezwykły polityk, wizjoner, mąż stanu, człowiek dialogu, wreszcie – Ojciec Zjednoczonej Europy. Robert Schuman. Jutro, 29 maja, będziemy obchodzić 133 rocznicę jego urodzin.
Tadeusz Mazowiecki, powołując do życia w 1991 roku Polską Fundację im. Roberta Schumana, powiedział, że „Przywrócenie Europy Polsce i Polski Europie będzie długim i skomplikowanym procesem”. Dodał również, że „Wzorując się na symbolicznej postaci Roberta Schumana – człowieka wielkiej wizji i wielkich czynów, myśliciela i męża stanu, działacza gospodarczego i jednego z Ojców Założycieli nowej Europy – chcemy w tym dziele uczestniczyć”, podkreślając, że „Robert Schuman wierzył głęboko, że świat, Europa i wartości ludzkie nie mogą być podzielone i muszą wrócić do wspólnoty”.
Dziś, wielogłosowa narracja o francuskim ministrze spraw zagranicznych może spowodować więcej pytań i wątpliwości, niż pewnych odpowiedzi. Z jednej strony podkreśla się jego głęboką wiarę („święty w garniturze”), z drugiej strony – niezwykłą otwartość na dialog i troskę o losy wielonarodowej Europy. Nie można również zapomnieć o tym, co było realizacją najwyższych wartości, które wyznawał – Planie Schumana, który wyznaczył drogę do współczesnej Europy.
O tym kim był oraz w jaki sposób Robert Schuman odmienił oblicze powojennej Europy, można przeczytać na naszej stronie.
Szczególnej uwadze polecamy publikację „Schuman i jego Europa” oraz teksty na podstronie “Robert Schuman“.