Szkolne kluby europejskie debatują o referendum akcesyjnym w Polsce

Category: Aktualności na stronie głównej Tags:

“Nasza Europa – nasza przyszłość jako wspólnoty wartości’’ to motto, które królowało dwadzieścia lat temu podczas ceremonii ratyfikacji traktatu ateńskiego, na mocy którego Polska i dziewięć innych państw przystąpiło do Unii Europejskiej. W tym roku mija dwudziesta rocznica referendum akcesyjnego z 7-8 czerwca 2003 r., w którym ponad 77% Polek i Polaków powiedziało „tak” dla przystąpienia Polski do UE.

Rocznica wydarzenia była okazją do wspomnień w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce. Grono eksperckie oraz aktywiści i aktywistki spotkali się 19 maja 2023 w Warszawie, by porozmawiać o tej polskiej karcie w historii integracji europejskiej.

Były wiceminister spraw zagranicznych, główny negocjator członkostwa Polski w UE, amb. Jan Truszczyński (Team Europe), ekspertka do spraw europejskich, prof. zw. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska (SGH) i były dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Jacek Safuta przybliżyli członkom i członkiniom szkolnych klubów europejskich nastroje, jakie towarzyszyły Polkom i Polakom dwadzieścia lat temu. Zebranych powitał Witold Naturski, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, a spotkanie moderował Rafał Dymek, dyrektor Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Podczas debaty wspominano obawy w dni referendalne dotyczące wymogu 50% frekwencji. Podkreślono korzyści, jakie odniosła Polska dzięki członkostwu w strukturach europejskich. Po debacie grupa obejrzała film Parlamentu Europejskiego poświęcony roli UE w zapewnianiu pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa jej obywateli, zwiedziła interaktywną wystawę europeistyczną oraz zapoznała się z projektem PE wspolnie.eu. W wydarzeniu uczestniczyło około 40 osób.

Więcej informacji:

Platforma internetowa społeczności  wspólnie.eu

Grupa społeczności wspólnie.eu na Facebooku