Kto zostanie nowym prezydentem Słowacji?

Category: Aktualności na stronie głównej Tags: ,
Kto zostanie nowym prezydentem Słowacji?
Opinia eksperta Fundacji.
 
23 marca odbędzie się I tura wyborów prezydenckich na Słowacji. Sprawująca obecnie tę funkcję Zuzana Čaputová kończy wkrótce swoją kadencję i zrezygnowała z ubiegania się o kolejną.
 
W wyborach liczy się dwóch kandydatów. Obecny przewodniczący Národnej Rady (słowackiego, jednoizbowego parlamentu) Peter Pellegrini oraz, popierany przez większość opozycji, Ivan Korčok. Obaj kandydaci, według sondaży, mogą liczyć na ok. 35-40% poparcia w I turze. Niewielką przewagę osiąga Pellegrini.
Najprawdopodobniej konieczna będzie więc druga tura. Aktualne sondaże przewidują niewielką przewagę Pellegriniego w starciu z Korčokiem. Na tego pierwszego wskazuje raczej także analiza elektoratów pozostałych kandydatów. Największym poparciem w tej grupie cieszy się skrajnie prawicowy Štefan Harabin (ok. 8-10%), który uważa agresję Rosji na Ukrainę za “operację specjalną”. Jego wyborcy w II turze najprawdopodobniej zostaną w domu lub poprą Pellegriniego, jako “mniejsze zło”. Podobnie elektorat Andreja Danko (2-3% w sondażach), lidera koalicyjnego, prawicowego SNS. Jest on skłócony z Pellegrinim, ale jego zwolennicy także najprawdopodobniej albo zrezygnują z udziału w II turze, albo poprą Pellegriniego. Wyborcy Jána Kubiša (również ok. 3%), byłego ministra spraw zagranicznych w I rządzie Roberta Ficy (od 2006 roku) podzielą się mniej więcej po równo. Korčok może za to liczyć ew. na większą część wyborców ekscentrycznego b. premiera Igora Matoviča (3-5%), u którego był szefem MSZ. Oczywiście przez najbliższe dni możemy jeszcze doczekać się jakiegoś zwrotu akcji.
 
Kim są główni kandydaci?
Peter Pellegrini jest obecnie przewodniczącym słowackiego parlamentu oraz szefem partii HLAS-SD, która uważa siebie za socjaldemokrację. Ugrupowanie to powstało z odłączenia się od SMERu Roberta Ficy i uzyskało ok. 15% głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych. Pellegrini był także premierem Słowacji, kiedy, jako przedstawiciel SMERu, zastąpił Ficę – zmuszonego do odejścia ze stanowiska szefa rządu w 2018 roku, po skandalu związanym z zabójstwem dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej. Niektóre poszlaki związane z tym morderstwem prowadziły do bliskiego otoczenia Ficy.
Pellegrini próbuje kreować się na bardziej umiarkowanego od Ficy, zapewnia także o poparciu dla członkostwa w Unii Europejskiej, głosi konieczność “zasypania podziałów” na Słowacji. W ostatnich tygodniach jego ugrupowanie wspiera jednak różne kontrowersyjne rządowe pomysły. Dotyczy to także budzącej wiele emocji nowelizacji kodeksu karnego, która, zdaniem opozycji ma prowadzić przede wszystkim do uniknięcia odpowiedzialności przez ludzi obecnej władzy zamieszanych w skandale korupcyjne.
 
Ivan Korčok w latach 2020-2022 był ministrem spraw zagranicznych i europejskich w rządach Igora Matoviča oraz Eduarda Hegera. Reprezentował będącą obecnie w opozycji liberalno-wolnościową partię Wolność i Solidarność. Wcześniej był zaangażowany w negocjacje związane z członkostwem Słowacji w NATO, potem był m.in. przedstawicielem Słowacji przy Unii Europejskiej oraz ambasadorem w Stanach Zjednoczonych.
 
 
Rafał Dymek, ekspert Fundacji Schumana
***
✌️ Wesprzyj nas, przekaż 1,5% podatku Fundacji Schumana – działamy również w Twoim imieniu!