EU- united we stand

Category: Aktualności na stronie głównej Tags:

Co łączy Europę i architekturę socrealistyczną? Jak reżimy autorytarne wpłynęły na europejskie budownictwo? Te pytania towarzyszyły nam w Veliko Tarnovo w Bułgarii podczas spotkania projektu „EUROPE – United We Stand”. Włączamy młodych ludzi z 5 krajów do dyskusji na temat wydarzeń z najnowszej historii Europy, wymiany punktów widzenia na jej przebieg i uwrażliwiamy na różnice w jej ocenach.

Pod koniec października byliśmy w Veliko Tarnovo i w tym historycznie ważnym dla Bułgarów mieście debatowaliśmy na temat architektury z czasów totalitarnych w naszych państwach i o ważnych wydarzeniach związanymi z tamtym latami. Podczas kilkudniowego pobytu mieliśmy okazję wymienić się wiedzą z naszymi nowymi znajomymi z Węgier, Francji, Niemiec oraz Bułgarii. Oprócz udziału w panelach dyskusyjnych, w wolnych chwilach zwiedzaliśmy miasto oraz okoliczne miejscowości. Podczas jednej z wycieczek do pobliskiego Kilifareva rozmawialiśmy z burmistrzem o tym, jak wygląda zarządzanie miasteczkiem i z jakimi problemami musi się codziennie zmagać. Dzięki wizycie w lokalnym muzeum dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne życie Bułgarów w czasach komunizmu. W muzeum byliśmy oprowadzani przez jego założyciela i społecznika, od którego dowiedzieliśmy się, że cała zgromadzona tam kolekcja jest zbiorem darów przekazywanych przez lokalną społeczność podczas ostatnich kilkudziesięciu lat.

Dziękujemy organizatorom za ciepłe przyjęcie i zorganizowanie tego wydarzenia oraz uczestnikom za możliwość wymiany wiedzy i spędzony razem czas.