Dzień Europy w Łazienkach Królewskich, 7 maja 2022 – zapraszamy!

Category: Aktualności na stronie głównej Tags:

Kino plenerowe, europejskie animacje, koncert i gra miejska – zapraszamy na obchody Dnia Europy 7 maja 2022 w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Fundację Schumana, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Partnerem jest Fundacja Konrada Adenauera. 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Łazienkach Królewskich koło restauracji Belwerede, udział jest bezpłatny.  

 

Strefa Europejska, 10:00-15:00

Europejskie puzzle, memory, quizy oraz wiele innych animacji o Europie dla dzieci i dorosłych – zapraszamy do Strefy Europejskiej.

Schuman Volunteers, czyli Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności Fundacji Schumana zabiorą Was w podróż po Europie, będą prowadzić animacje i gry o swoich krajach i kulturach. Opowiedzą także o tym, jak można zostać wolontariuszem EKS, czym wolontariusze mogą się zajmować, kto może wziąć udział w programie. O możliwościach edukacyjnych podróży po Europie, w tym o studiach zagranicą, wymianach młodzieżowych czy kadry dydaktycznej będzie można dowiedzieć się także od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Erasmus Student Network.  Stoiska z animacjami oraz rozmowy z ekspertami przygotowały także Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Będzie z nami także zespół Fundacji Geremka.

Organizatorami  Strefy Europejskiej są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie i we Wrocławiu w strategicznym partnerstwie z Polską Fundacją im. Roberta Schumana.

Wydarzenie Facebooku

 

Europejskie Kino Plenerowe z Schumanem, 20:00
Wieczorem wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera zapraszamy na kino plenerowe z Schumanem i seans francuskiego filmu „Kobiety z 6. piętra” (reżyseria Jean-Philippe Le Guay). Cofniemy się w czasie do lat 60. XX wieku i poznamy komediową mieszkankę hiszpańskiego temperamentu i francuskiego konserwatyzmu klasy średniej.

 

Gra Miejska Odkrywcy Europy, 10.00-15.00
Polecamy także grę miejską „Odkrywcy Europy” organizowaną przez Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Dzięki prostym zasadom gra będzie dostępna praktycznie dla każdego zespołu, który składać się może od 2 do 5 osób. Każdy uczestnik już za sam udział w grze, otrzyma pakiet gadżetów, zaś na najlepsze drużyny czekają turystycznej walizki pełne atrakcyjnych nagród. Gra miejska zostanie rozegrana równolegle w Warszawie i we Wrocławiu. Więcej informacji o grze znajdziecie na www.odkrywcyeuropy.pl.

 

Koncert muzyki klasycznej, 17:00
O godzinie 17.00 w tym samym miejscu co Strefa Europejska i Europejskie Kino Plenerowe z Schumanem odbędzie się koncert muzyki klasycznej, na który zaprasza warszawskie Biuro Parlamentu Europejskiego.


Kontekst:
9 maja obchodzony jest Dzień Europy – święto pokoju i jedności. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Roberta Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r., aby zapobiec powtórzeniu się w przyszłości konfliktów w Europie, zaproponował nową formę współpracy gospodarczej i politycznej. Jego deklaracja, zwana potem planem Schumana, doprowadziła do utworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. W obliczu wojny w Ukrainie wizja ta jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek – a Dzień Europy w Warszawie oraz Wrocławiu jest podkreśleniem jedności i solidarności z narodem ukraińskim.

Materiał przygotowany na podstawie materiałów własnych, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.