Bez konsultacji i bez trybu

Category: Aktualności na stronie głównej Tags:

„Dobre prawo dla organizacji społecznych – myśl centralnie, działaj lokalnie” to projekt, w ramach którego prowadzimy Biuro Monitoringu #prosteNGO. Naszym celem jest m.in. informowanie organizacji społecznych o planowanych zmianach prawnych. Rząd rozpoczął niedawno prace nad zmianami, które dotyczą tradycyjnych organizacji działających na wsi.

W rządowym procesie legislacyjnym znalazła się nowelizacja Ustawy o kołach gospodyń wiejskich, jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi “z uwagi na konieczność pilnego procedowania” odstąpiło od przeprowadzenia konsultacji publicznych. To niedobrze – w ramach #prosteNGO (https://trzeci.org/spis-tez/) zidentyfikowaliśmy sporo tematów do poprawienia w tej ustawie. 

Z kolei MSWiA przedstawiło, jak podkreślał Minister Mariusz Kamiński, “pierwszy w historii projekt” ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Problem w tym, że prace te “zakończono” zanim projekt wprowadzono do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. A to dopiero powinno… rozpocząć nad nim prace. 

Jednym słowem wiele dzieje się dla wsi, ale może za mało razem z nią. Na szczęście strażacy-ochotnicy sami już zaczęli szeroko konsultować projekt, który ich dotyczy, nie kryjąc przy tym poważnych wątpliwości.