15 lat Polski w Unii Europejskiej

Category: Aktualności na stronie głównej Tags:

W dniach 7-8 czerwca 2003 roku Polacy wzięli udział w referendum decydującym o przystąpieniu Polski do UE. Na pytanie “Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?” 77,45% głosujących odpowiedziało twierdząco. Rok później, 1 maja 2004 roku, na mocy traktatu akcesyjnego z 16 kwietnia 2003 roku, Polska została oficjalnym członkiem Unii Europejskiej.

Jakie są korzyści z przystąpienia Polski do Wspólnoty? Co zawdzięczamy Unii? 15 lat członkostwa Polski w UE otworzyło przed Polską i Polakami ogrom możliwości. Rozwój infrastrukturalny polskich miast i miasteczek, swoboda podróżowania, kształcenia i pracy w krajach członkowskich, poszanowanie praw człowieka czy ochrona środowiska to tylko niektóre z przywilejów, z których możemy korzystać jako obywatele Europy. Poniżej przedstawiamy 15 korzyści, które wynikają z członkostwa w Unii Europejskiej.

1. 70 lat pokoju

Dotychczas na terenie UE nie było żadnej wojny. W UE konflikty rozwiązywane są przez dialog. Najważniejsze decyzje w Unii Europejskiej podejmuje się jednomyślnie, a nad przestrzeganiem wszystkich porozumień czuwają specjalnie do tego powołane instytucje.

 

2. Brak barier handlowych

Jedną z głównych zasad leżących u podstaw Unii Europejskiej jest wolny i sprawiedliwy handel. Unia wspiera i chroni przemysł i przedsiębiorstwa, jednocześnie starając się usunąć bariery handlowe, by zapewnić im równe szanse na arenie europejskiej i światowej.

3. Edukacja

Unijne programy edukacyjne zapewniają możliwość odbycia studiów, szkoleń, stażu czy wolontariatu w krajach członkowskich i partnerskich w całej Europie. Dzięki nim młodzi zdobywają nową wiedzę, doświadczenie zawodowe i podnoszą swoje kwalifikacje, co znacząco zwiększa ich szanse na rynku pracy.

4. Europa silna w świecie

Dzięki temu, że Polska jest w Unii Europejskiej, nasz głos liczy się na arenie międzynarodowej. Współpracując z pozostałymi państwami członkowskimi, Polska wchodzi do gry o światową politykę z wielokrotnie silniejszymi mocarstwami. Unia Europejska, obok Chin i Stanów Zjednoczonych, jest jedną z trzech największych światowych potęg handlowych.

5. Infrastruktura

Unia Europejska od lat współfinansuje kluczową infrastrukturę w naszym kraju, a Polacy mogą zobaczyć pozytywne wpływy projektów niemalże na każdym kroku. Modernizacja i rozwój infrastruktury w Polsce doprowadziły do gwałtownego rozwoju i szeregu zmian ekonomicznych, społecznych oraz ekologicznych zarówno w sektorze transportu, jak i w całej gospodarce.

6. Jakość owoców i warzyw

Unia Europejska zapewnia żywność bezpieczną i wysokiej jakości – od pola do stołu. Na każdym etapie przeprowadzane są rygorystyczne kontrole, a żywność spoza UE musi spełniać te same normy i przejść takie same kontrole, co żywność produkowana na terenie Unii.

7. Ochrona praw człowieka

Unia podejmuje szereg działań, które mają na celu ochronę podstawowych praw człowieka. Są one oparte o Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dołączoną do traktatu Kartę Praw Podstawowych, która gwarantuje prawa wszystkich obywateli UE.

8. Ochrona praw konsumenta

Prawo unijne chroni konsumentów niezależnie od tego, w którym kraju członkowskim przebywają, a zakupy możemy robić, gdzie chcemy i kiedy chcemy bez obaw o cło lub dodatkowy podatek. Producenci zobowiązani są do umieszczania na swoich produktach informacji jasnych, dokładnych i zgodnych z prawdą, tak abyśmy dokonywali świadomych wyborów.

9. Ochrona środowiska

Zielona gospodarka, redukcja emisji gazów cieplarnianych, racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych oraz ograniczenie skutków zmiany klimatu – to tylko niektóre z priorytetów Unii Europejskiej w obszarze ochrony środowiska. Realizacja tych założeń jest możliwa dzięki specjalnym programom badawczym oraz odpowiedniemu prawodawstwu i finansowaniu. W Polsce jednym z najbardziej rozpoznawalnych działań w tym obszarze jest program Natura 2000 – tereny nim objęte zajmują dziś prawie 1/5 powierzchni lądowej naszego kraju.

10. Otwarte granice

Unia Europejska to nie tylko regulacje, strategie i programy. Unia to przede wszystkim przestrzeń bez granic wewnętrznych, podróże bez ograniczeń i możliwość poznawania innych kultur czy zwyczajów.

11. Pomoc humanitarna

Co roku kraje UE są największym dawcą pomocy humanitarnej na rzecz milionów ludzi na całym świecie na obszarach dotkniętych kryzysem. Zgodnie z wartościami stanowiącymi fundament Unii, pomoc humanitarna oferowana jest wszystkim, niezależnie od ich narodowości, wyznania, płci czy pochodzenia etnicznego.

12. Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Celem polityki unijnej i jej programów jest poprawa konkurencyjności za pomocą badań naukowych i innowacji oraz zapewnienie małym i średnim przedsiębiorstwom lepszego dostępu do finansowania. Unia Europejska wprowadziła szereg programów, takich jak Small Business Act, „Horyzont 2020” oraz COSME, które wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa.

13. Równość płci

Równość wszystkich ludzi jest jedną z fundamentalnych wartości UE, a równouprawnienie kobiet i mężczyzn znajduje odzwierciedlenie w wielu unijnych działaniach i przepisach.

14. Wsparcie rolnictwa

Dzięki możliwości łatwej sprzedaży żywności do innych państw członkowskich i jej programom rolnym, zmodernizowano tysiące gospodarstw, a warunki życia na wsi znacząco się poprawiły. Polska jest obecnie siódmym największym eksporterem żywności w UE. Unia chroni także produkty regionalne i oferuje dotacje dla rolników na zakup sprzętu.

15. Wzmocnienie praw zatrudnionych

Swoimi działaniami Unia uzupełnia inicjatywy państw członkowskich, określając standardy minimalne, a unijne prawo pracy chroni nie tylko pracowników, ale także pracodawców. Zgodnie z zasadami jednolitego rynku państwa członkowskie konkurują ze sobą w sposób uczciwy, bez obniżania standardów prawa pracy.

Artykuł ukazał się również na portalu ngo.pl