Dzień Europy w Krakowie

Category: Aktualności na stronie głównej, Bez kategorii Tags:

Jako partner krakowskiego Miasteczka Europejskiego serdecznie zapraszamy do świętowania Dnia Europy w stolicy Małopolski!

POLSKA I UNIA EUROPEJSKA PRZYSZŁOŚCI

II edycja MIASTECZKA EUROPEJSKIEGO

Sobota, 13 maja 2023, od godz. 11:00 do 18:00

Park Jordana w Krakowie

Projekt „Miasteczko Europejskie. Polska i Unia Europejska przyszłości” – to promocja wartości Unii Europejskiej na żywo i w plenerze dzięki debatom i aktywnościom o charakterze edukacyjnym, sportowym i kulturalnym.

Druga edycja Miasteczka Europejskiego zostanie poświęcona tematyce przyszłości. Chcemy zastanowić się dokładnie nad szansami i wyzwaniami, które niesie ze sobą zmieniające się jutro.

Jednym z głównych celów projektu jest odpowiedź na pytanie jak wyglądać powinno współczesne państwo i Unia Europejska w dobie nowych możliwości i kształtującej się nowej rzeczywistości. Bez emisyjna mobilność, sztuczna inteligencja, biomedycyna, nowe źródła energii, ochrona zdrowia, cyfryzacja, bezpieczeństwo obywateli to zaledwie kilka z wyzwań, z którymi Polska i Unia Europejska muszą się zmierzyć w najbliższych latach.

Dyskusja nad przyszłością zbiega się z rocznicą 20-lecia referendum akcesyjnego w Polsce. Chcemy zgodnie z misją Stowarzyszenia Akcja Europa przypomnieć o wartościach i fundamentach Unii, a także podkreślić ich znaczenie w dobie wyzwań klimatycznych, cyfrowych i społecznych. Wydarzenie odzwierciedla ambicję zwiększenia udziału młodych ludzi w procesie integracji europejskiej.

Miasteczko zostanie podzielone na strefę merytoryczną, gdzie będą odbywały się debaty, warsztaty i umiejscowione zostaną namioty instytucji europejskich i młodzieżowych (studenckich) oraz strefę społeczno-rekreacyjną, w której będą odbywały się wydarzenia służące integracji (gry i zabawy rodzinne, konkursy i quizy, stoiska etc.).

Sercem europejskiego miasteczka będzie scena, na której będą odbywały się debaty oraz wydarzenia artystyczne.

Harmonogram:

11:00 – Oficjalna inauguracja Miasteczka Europejskiego 2023.

11:15 – Przedstawienie Partnerów, stoisk i programów

11:30 – Przemówienia Partnerów

12:00 – Europejska Gra Miejska

13:30 – Debata: Czy polexit jest realny?

14:30 – Debata: Krakowscy sędziowie i adwokaci: Praworządność

15:00 – Debata: Komitet Obrony Demokracji

15:30 – Debata: Fundacja 8 Marca – Nowy Europejski Bauhaus

17:45 – 18:00 – Zamknięcie Miasteczka Europejskiego 2023

Organizatorzy:

EUROPE DIRECT Kraków

Instytut Polityk Publicznych

Akcja Europa