Wybraliśmy swoją Europę!

Category: Aktualności na stronie głównej Tags: , , ,

Właśnie zakończyliśmy projekt “Wybieram swoją Europę”! W ciągu ostatniego półrocza odwiedziliśmy 37 szkół ponadpodstawowych z naszymi warsztatami o Europie, Unii Europejskiej i o Parlamencie Europejskim, związanymi z wyborami które odbyły się w maju. Byliśmy wszędzie – w Gdyni, Malborku i Elblągu, w Poznaniu, Głogowie i Krotoszynie, w Katowicach, Chrzanowie i Chełmie, we Włocławku i pod Toruniem i wielu innych miejsach. Staraliśmy się pokazać społeczność europejską od strony, o której często zapominamy gdy skupiamy się na traktatach, prawach i uprawnieniach różnych instytucji unijnych – chcieliśmy wrócić do podstaw i pokazać, co Unia robi, jak wpływa na nasze życie, i jak my możemy wpłynąć na nią, na przykład biorąc udział w wyborach.

Młodzi ludzie głosują najrzadziej – w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 tylko 17% wyborców w wieku 18-25 wzięło udział. Zazwyczaj tłumaczą to brakiem zainteresowania polityką, ale brak dostatecznych informacji o działaniach PE i UE jest również jednym z czynników. Młodzi ludzie często uważają też, że polityka nie ma wpływu na ich życie, a oni nie mają wpływu na podejmowane decyzje. Podczas naszych warsztatów rozmawialiśmy z uczniami, którzy w maju mogli głosować po raz pierwszy, o tym, w których sferach swojego życia widzą działalność Unii i o tym, które z nich są dla nich najważniejsze. Była to doskonała okazja, żeby poznać ich opinie i ich punkt widzenia, a jednocześnie spróbować razem wypracować jak głos w wyborach może wpłynąć na to, jak PE będzie działał w tych obszarach, o których rozmawialiśmy.

Projekt dał też grupom, które brały udział w warsztatach, możliwość osobistego zaangażowania się w przygotowanie do wyborów poprzez zorganizowanie własnych minikampanii profrekwencyjnych. Kampanie były bardzo pomysłowe – przez projektowanie plakatów, kręcenie filmów do organizacji eventów na terenie miasta. Mamy nadzieję, że udział w projekcie pozwolił uczestnikom spojrzeć na sprawy europejskie trochę inaczej i wzbudził nimi więcej zainteresowania. W wyborach do PE w 2019 roku ogólnopolska frekwencja wzrosła o ponad 20 punktów procentowych, a frekwencja najmłodszej grupy wyborców również wzrosła, do 27,6%. Nie możemy oczywiście przypisać sobie tego osiągnięcia, ale możemy z pewnością powiedzieć, że działania lokalne mają wpływ na mobilizację i zaangażowanie społeczne. Działamy dalej!