Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki opiekujących się Szklonymi Klubami Europejskimi do podjęcia z nami tematu globalnych zależności – współpracy rozwojowej, pomocy humanitarnej, sprawiedliwości klimatycznej. Zapraszamy do udziału w projekcie „Kluby Europejskie – lokalne działania, globalna perspektywa”.
W ramach projektu uczestnikom i uczestniczkom zostaną przekazane materiały i pomoce edukacyjne, które będą wsparciem w realizacji zajęć dotyczących ww. tematów. Przygotowane treści i narzędzia dydaktyczne pozwolą w przystępny sposób wprowadzić młodzież w różne zagadnienia globalne, rozwijać ich świadomość społeczną oraz inspirować do podejmowania własnych inicjatyw na rzecz pozytywnych zmian w świecie.
W dniach 29-30 maja w Warszawie odbędzie się zjazd szkoleniowy dla 25 nauczycieli i nauczycielek, którzy koordynują działania Szkolnych Klubów Europejskich. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów/-ki, którzy przedstawią działania podejmowane przez Polskę i Unię Europejską w zakresie współpracy rozwojowej, pomocy humanitarnej i sprawiedliwości klimatycznej. Poruszone zostaną zarówno wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową, jak i konkretne mechanizmy wspierania globalnej solidarności.
Część warsztatowa zjazdu – prowadzona przez doświadczonych trenerów i trenerki – skupi się na praktycznym przygotowaniu nauczycieli i nauczycielek do prowadzenia zajęć z młodzieżą. Uczestnicy i uczestniczki poznają metody pracy, które pozwolą im przekazywać wiedzę na temat globalnych zagadnień w sposób atrakcyjny i zrozumiały, a także rozwijać wśród uczniów i uczennic świadomość zakresu i możliwości wpływu młodych osób na otaczający ich świat.
Zjazd szkoleniowy będzie również świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk między nauczycielami i nauczycielkami zaangażowanymi w prowadzenie Szkolnych Klubów Europejskich.
Po zakończeniu zjazdu szkoleniowego, każdy nauczyciel i każda nauczycielka będzie zobowiązany/a do przeprowadzenia co najmniej jednego działania edukacyjnego w swojej szkole, wykorzystując przygotowane materiały. Działania te będą miały na celu pogłębienie wiedzy młodzieży na temat współpracy rozwojowej, pomocy humanitarnej czy sprawiedliwości klimatycznej, a także wzbudzenie ich zainteresowania tą tematyką.
Aby wziąć udział w rekrutacji do projektu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 4 maja.
O wynikach rekrutacji poinformujemy mailowo do 7 maja 2024.
Projekt „Kluby Europejskie – lokalne działania, globalna perspektywa” realizowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana ma na celu wzmocnienie kompetencji nauczycieli i nauczycielek oraz poszerzenie wiedzy młodzieży w zakresie kluczowych globalnych wyzwań, takich jak współpraca rozwojowa, pomoc humanitarna i sprawiedliwość klimatyczna.
Projekt będzie realizowany w okresie od kwietnia do sierpnia 2025 roku.
Projekt realizowany jest w ramach grantu dla organizacji pozarządowych w ramach projektu prezydencji UE „Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Fifth Trio EU Presidency Project 2024–2026”.
