Miesiąc: czerwiec 2024
-
Tak kończą pomysłodawcy Brexitu
Partia Konserwatywna, która doprowadziła do referendum ws. Brexitu, a w rezultacie do wyjścia UK z Unii Europejskiej, może ponieść sromotną klęskę w wyborach parlamentarnych planowanych na początek lipca.
-
Start negocjacji akcesyjnych Ukrainy
25.06.2024 o 15:30 w Luksemburgu odbyło się pierwsze posiedzenie międzyrządowej konferencji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jest to więc oficjalny start negocjacji akcesyjnych.
-
Dociskanie śruby na Słowacji
Ingerencja w publiczne media, ograniczenia dla zgromadzeń i organizacji pozarządowych. Aktualna większość rządowa na Słowacji konsekwentnie realizuje swoje pomysły.
-
Czy Ojcowie Założyciele UE chcieli Europy Narodów?
Wszyscy Ojcowie Założyciele byli federalistami, choć różnie patrzyli na tryb wprowadzania integracji europejskiej, tempo tworzenia federalnej unii, rolę państw narodowych.
-
Dlaczego potrzebujemy edukacji europejskiej i jak powinna wyglądać
Polecamy nasz „Podręcznik edukacji europejskiej”
-
Przyroda czy korzyści polityczne?
Sprzeciw polskiego rządu wobec Rozporządzenia UE w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law – NRL) to błąd.
-
Zmarł Łukasz Lipiński. Przyjaciel Fundacji Schumana, Europejczyk, członek naszej Rady Programowej.
Jesteśmy zdruzgotani tą wiadomością. Łukasz był ambasadorem projektu europejskiego, zawsze mogliśmy na Niego liczyć – wspierał nas przy tworzeniu programu działań Fundacji ale też w codziennej pracy, wprowadzaniu tematów europejskich do debaty publicznej.
-
Nasz ekspert w grupie powołanej przez Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
Rafał Dymek, główny ekspert naszej Fundacji został powołany do grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych powołanej przez Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszkę Buczyńską.
-
Najnowszy raport Konferencji Ambasadorów RP i Fundacji Schumana
Zapraszamy do lektury najnowszego raportu „20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Doświadczenia z okresu negocjacji członkowskich istotne dla Ukrainy”. Materiał skupia się na doświadczeniach z okresu negocjacji akcesyjnych państw „dużego” rozszerzenia, w tym przede wszystkim Polski, tych zwłaszcza, które mogą mieć istotne znaczenie dla państw obecnie aspirujących do członkostwa.