[vc_row][vc_column][vc_column_text]Zapraszamy szkoły ponadpodstawowe oraz klasy 7–8 szkół podstawowych do udziału w lekcjach-warsztatach na temat dezinformacji i krytycznego myślenia.
Lekcje będą prowadzone przez trenerów współpracujących z Fundacją Schumana oraz Stowarzyszeniem 61//MamPrawoWiedziec.pl . Odbywają się one na terenie szkół zapraszających. Szkoła nie ponosi żadnych kosztów związanych z organizacją spotkań.
Tematyka spotkań:
Fundacja Schumana oraz Stowarzyszenie 61 organizują w szkołach na terenie całej Polski lekcje dla młodzieży szkolnej na poniższe tematy:
- ‘Fake news’ – czym jest dezinformacja i jak się przed nią bronić? Spotkanie jest przeznaczone dla młodzieży od 7 klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkół ponadpodstawowych. Lekcja może trwać 45 lub 90 minut, w zależności od możliwości szkoły, jednorazowo może w niej uczestniczyć ok. 20-30 osób. Celem spotkania jest:
- Pokazanie czym jest ‘fake news’ i w jaki sposób może tworzyć obraz świata.
- Lepsze zrozumienie przez młodzież mechanizmów działania fake newsa.
- Zaznajomienie ze sposobami przeciwdziałania nieprawdziwym informacjom o świecie.
- Zrozumienie konsekwencji (indywidualne i społeczne/grupowe) obecności fake newsów dookoła nas.
Spotkania będą prowadzone przez trenerów współpracujących z Fundacją Schuamana.
- ‘Wokół informacji’ – warsztat krytycznego myślenia w erze cyfrowej. Podczas warsztatu uczestnicy pracują wspólnie nad rozróżnianiem treści, które funkcjonują w internecie. Wybierany jest temat przewodni (np. smog). Warsztat skierowany jest do maks. 20-osobowej grupy, która zachęcana jest do dyskusji i ćwiczeń w mniejszych zespołach, skupiając się na takich tematach, jak: rozróżnianie informacji i opinii, wprowadzanie w błąd, weryfikacja treści, algorytmy i filtrowanie treści, ślad cyfrowy i bezpieczeństwo w sieci, komunikacja i działania obywatelskie w internecie. Warsztat przeznaczony jest dla dla młodzieży od 7 klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkół ponadpodstawowych. Optymalna długość: 90 minut. Spotkania będą prowadzone przez trenerów współpracujących ze Stowarzyszeniem 61.
Informacje praktyczne:
Fundacja Schumana oraz Stowarzyszenie 61 przeprowadzą spotkania (warsztaty) w szkołach, które wyrażą taką chęć oraz zgłoszą się do udziału w programie. Szkoła nie ponosi żadnych kosztów i opłat w związku z organizacją spotkań. Zadaniem szkoły jest zaproszenie uczestników (młodzieży) oraz zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia na przeprowadzenie zajęć (sala, komputer, rzutnik). W przypadku zapraszania trenerów rekomendujemy zorganizowanie cyklu lekcji jednego dnia z różnymi klasami.
Zgłoszenia:
Rejestracja na warsztaty została zakończona ze względu na duże zainteresowanie. Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
Zapraszamy do śledzenia naszej strony i newslettera i do zapisywania się na kolejne wydarzenia.
Wszelkie pytania prosimy kierować do Katarzyny Wiśniewskiej: poczta@schuman.pl
[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_single_image image=”5034″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]