W dniach 3-5 grudnia odbyła się kolejna już odsłona międzynarodowego projektu „Europejskie Dekady”. Uczestnicy z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Serbii, Grecji, spotkali się w Poczdamie aby wspólnie dyskutować na temat przemian demokratycznych lat 1988-1989 roku w Europie Środkowej i Wschodniej.
Na uczestników czekały warsztaty, gra miejska, wizyta w miejscach pamięci oraz przestrzeń na dyskusję i integrację.
Pierwszy dzień rozpoczął się oficjalnym otwarciem spotkania w siedzibie organizatora – BBAG, którego dokonał dyrektor organizacji. Uczestnicy mieli czas na przestawienie się a następnie odbyła się projekcja krótkiego filmu na temat przemian w Niemczech i procesu upadku muru berlińskiego w 1989 roku. Uczestnicy w swoich narodowych grupach na podstawie wcześniej zebranych materiałów i wiedzy przygotowali plakaty przedstawiające lata 1989-89 w ich państwach, które kolejnego dnia prezentowali i opowiadali o wydarzeniach w ich krajach zestawiając je ze sobą. Polska grupa opowiedziała m.in. o „Solidarności”, Okrągłym Stole, nastrojach społecznych, liderach przemian i odzwierciedleniu zmian w nastrojach społecznych i w kulturze.
Organizatorzy zadbali, aby uczestnicy poznali historię muru berlińskiego i jego upadku z punktu widzenia berlińczyków – grupa uczniów z lokalnej szkoły zawodowej przygotowała dodatkowo zdjęcia oraz wycinki z lokalnych gazet a organizatorzy stworzyli aplikację mobilną, która zawierała w sobie sześć tras spacerowych związanych z miejscami historycznymi w Poczdamie. Uczestnicy podzieleni na sześć międzynarodowych grup zwiedzali miasto wykonując zlecone za pomocą aplikacji zadania. Po powrocie do centrum kultury przedstawili miejsca, które odwiedzili.
Uczestnicy wyruszyli także poza Poczdam – wspólnie pojechali do Berlina, gdzie odwiedzili m.in. Tränenpalast (Pałac łez), czyli dawny dworzec graniczny pomiędzy NRD a RFN.
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu programu Europa dla Obywateli oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.