Miesiąc: maj 2018
-
Bałkany Zachodnie i Turcja – mocno powiązane z Unią, ale dalekie od członkowstwa
Unijna polityka rozszerzenia nie przyniosła na Bałkanach Zachodnich pożądanych rezultatów. Tamtejsze kraje, nawet te, które już prowadzą negocjacje akcesyjne, nie stały się sprawnymi demokracjami. W najbliższym czasie nie wejdą do Unii. W Turcji ani władze, ani społeczeństwo nie są zainteresowani wstąpieniem do UE. Unia przestała dla nich być punktem odniesienia. Na seminarium 16 maja rozmawialiśmy o kolejnych rozszerzeniach Unii Europejskiej z Martą Szpalą z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz z dr Konradem Zasztowtem…
-
Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze
Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze zostało zorganizowane już po raz czternasty. W tym roku tematem przewodnim była społeczna odpowiedzialność biznesu. Międzynarodowa konferencja naukowa skierowana do ok. 60 ambitnych studentów warszawskich uczelni oraz studentów Uniwersytetu Kolońskiego. Organizatorem wydarzenia po stronie polskiej jest Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych Szkoły Głównej Handlowej. Forum niezmiennie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich w tym roku miała miejsce 17-21…
-
Międzynarodowe spotkanie projektu „Europejskie Dekady” już za nami!
[vc_row][vc_column][vc_column_text]Za nami trzy intensywne dni dyskusji w międzynarodowym gronie o wydarzeniach 1968 roku w Europie – od warsztatów, przez aktywności w przestrzeni miejskiej po analizy wystaw muzealnych i fotograficznych. Byli z nami przedstawiciele sześciu organizacji partnerskich z różnych krajów – z Niemiec z Berlin-Brandenburgische Auslandsgesellschaft (BBAG), z Hiszpanii z Fundación Altius Francisco de Vitoria, z Bułgarii European Information Centre z Veliko Tarnovo, z Grecji z Urzędu miasta Serres, z Serbii z Helsinki Committee for Human Rights…
-
Seminarium niemieckie: Przepracować historię
W najbliższy czwartek (17.05) o godz. 17 zapraszamy na kolejne seminarium w siedzibie Fundacji. Będziemy rozmawiać o tym jak Polacy, a jak Niemcy wyciągnęli wnioski ze swojej historii. Gośćmi seminarium będą: Adam Krzemiński z Tygodnika Polityka oraz Anna Bikont – autorka m.in. „My z Jedwabnego”, „Sendlerowa. W ukryciu”.
-
Seminarium europejskie: Kiedy i czy w ogóle Unia ponownie się powiększy?
Czy Unia się jeszcze rozszerzy? Jakie państwa stoją w przedpokoju? Czy brak daty kolejnego rozszerzenia to efekt niegotowości kandydatów, czy niegotowości samej UE? Co zmieniliby w UE nowi członkowie? Zapraszamy na seminarium 16 maja (środa) o godz. 17.00 w siedzibie Fundacji Schumana (Al.Ujazdowskie 37/5). Naszymi gośćmi będą Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz dr Konrad Zasztowt z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej o seminariach Seminaria na Youtubie
-
Parada Schumana 2018 za nami!
Parada Schumana 2018 za nami! Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom! Dzięki Waszej obecności pokazujemy, że EUROPA MA ZNACZENIE, a miejsce Polski w Unii Europejskiej stanowi nasz wybór cywilizacyjny.
-
Zapraszamy na Paradę Schumana i do Miasteczka Schumana!
Wszystkim, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, że Unia Europejska stanowi jeden z fundamentów niepodległej, bezpiecznej i suwerennej Polski, zapraszamy w sobotę 12 maja o godz. 12.00 na Paradę Schumana na Krakowskie Przedmieście przy ul. Miodowej. A od 10.00 do 15.00 zachęcamy do odwiedzenia europejskiego Miasteczka Schumana przy Skwerze Hoovera.
-
„Konferencja Ambasadorów RP”
29 byłych ambasadorów RP powołało do życia „Konferencję Ambasadorów RP”. Ich celem będzie analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Wśród założycieli jest Piotr Nowina-Konopka, były ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz przy Zakonie Maltańskim, współzałożyciel Fundacji Schumana i Przewodniczący Rady Programowej Fundacji.