Apel europejskich think-tanków do Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.

Category: Aktualności na stronie głównej Tags:

My, obywatele Europy, rozumiemy, iż Covid-19 jest wspólnym zagrożeniem, które może dosięgnąć różne państwa wcześniej lub później, jednak w końcu dotknie nas wszystkich i może wpłynąć na nasze życie codzienne oraz ekonomię w podobnym stopniu co wojna.

My, obywatele Europy, jesteśmy zmartwieni i przestraszeni tym zagrożeniem, lecz dużo bardziej martwi nas kakofonia, egoizm oraz autodestrukcyjne, krótkowzroczne działania w ramach różnych, nieskoordynowanych odpowiedzi państw narodowych. Równie bardzo dotyka nas brak dalekowzroczności naszych przywódców narodowych, którzy udają, że nie zdają sobie sprawy, iż nasza współzależność wymaga zjednoczonej Europejskiej odpowiedzi, połączonej z działaniami ograniczającymi pandemię oraz z ogólnoeuropejskim planem odnowienia Europejskiej gospodarki po zakończeniu kryzysu zdrowotnego.

My, obywatele Europy, potępiamy opinię, iż obecna UE jest niekompletną Res Publica, której brakuje narzędzi, kompetencji czy władzy, aby stawić czoła panującej pandemii. Popieramy sprawną decyzję Komisji, aby przeznaczyć 25 miliardów euro oraz zapewnić finansową płynność, w celu poradzenia sobie z tym zagrożeniem. Być może to wszystko czego może dokonać, ale to niewystarczające.

Wzywamy Komisje Europejską oraz Parlament Europejski do złożenia propozycji, do której przyjęcia namawiamy rządy państw narodowych (zaczynając od spotkania Eurogrupy 16 marca, a przechodząc do jak najszybszego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Europejskiej), która będzie przewidywać pilne podjęcie niniejszych kroków, w oparciu o procedurę kładki Traktatu Lizbońskiego oraz uproszczoną procedurę zmiany Traktatu:

1.Uczynienie zdrowia publicznego oraz przeciwdziałania epidemiom wspólną kompetencją UE, podlegającą zwykłej procedurze legislacyjnej, jak również przyznanie Komisji nadzwyczajnych uprawnień do koordynowania odpowiedzi na epidemie, tak jak to powinien uczynić rząd centralny.

2. Powiększenie zakresu Europejskiego Mechanizmu Stabilności w celu sfinansowania natychmiastowego wsparcia Europejskiej oraz narodowych służb zdrowia w walce z pandemią, która zagraża życiu obywateli Europejskich, a tym samym ekonomicznej oraz finansowej stabilności UE.

3. Wycofanie obowiązującego przepisu o zrównoważonym budżecie UE oraz stworzenie Europejskich Bezpiecznych Aktywów, emitowanych w celu sfinansowania ogólnoeuropejskiego planu wsparcia odbudowania gospodarki UE oraz społecznej spójności w trakcie zagrożenia oraz po jego ustaniu.

4. Objęcie kwestii podatkowych zwykłą procedurą legislacyjną oraz wyposażenie UE w narzędzia fiskalne, w celu pozyskania nowych własnych źródeł – takie jak podatek węglowy (oraz cła węglowe), podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych – w celu sfinansowania budżetu UE (lub Instrumentu Budżetowego Strefy Euro, jeśli decyzja była możliwa do podjęcia jedynie na poziomie Strefy Euro).

5. Natychmiastowe zatwierdzenie następnych Wieloletnich Ram Finansowych zwiększających budżet przynajmniej do minimum 1,3% PKB UE, zgodnie z wnioskiem Parlamentu Europejskiego, na podstawie obecnej struktury finansowania budżetu; oraz, zgodnie z przepisem o osiągnięciu minimum 2% za pomocą własnych zasobów, zapewnienie dostępności niezbędnych dóbr publicznych w skali europejskiej.

6. Przemiana planowanej Konferencji o przyszłości UE w rzeczywistą Konwencję Europejską, w celu wynegocjowania nowego Pakietu Konstytucyjnego między obywatelami UE a Państwami Członkowskimi.

 

My, obywatele Europy, jesteśmy przekonani, iż jest to kluczowy moment dla całej Unii Europejskiej. Społeczna opinia ukształtuje się na lata na podstawie odpowiedzi na ten kryzys. Jest to chwila, aby udowodnić, iż UE jest społecznością połączoną wspólnymi wartościami i wspólnym celem oraz, iż jest kołem ratunkowym dla swoich obywateli i państw członkowskich w obliczu światowego politycznego, ekonomicznego oraz zdrowotnego kryzysu. Nadeszła pora na konkretne kroki w walce ze strachem. Pora na Europejską jedność, nie na narodowy podział.