Przywrócenie Europy Polsce i Polski Europie będzie długim i skomplikowanym procesem. Aby go doprowadzić do końca, potrzeba wiele społecznego i indywidualnego wysiłku. Wzorując się na symbolicznej postaci Roberta Schumana – człowieka wielkiej wizji i wielkich czynów, myśliciela i męża stanu, działacza gospodarczego i jednego z Ojców Założycieli nowej Europy – chcemy w tym dziele uczestniczyć. Robert Schuman wierzył głęboko, że świat, Europa i wartości ludzkie nie mogą być podzielone i muszą wrócić do wspólnoty. Podzielamy tę wiarę i mamy nadzieję, że Fundacja nazwana jego imieniem przyczyni się do budowania tej wspólnoty.

– Tadeusz Mazowiecki, 26 marca 1991 roku.

“Zawsze punktem odniesienia dla odpowiedzi na pytanie o naszą tożsamość była dla nas Europa”

Życiorys Tadeusza Mazowieckiego i kalendarium jego rządu

Koszulka z Mazowieckim

Podobizna Tadeusza Mazowieckiego autorstwa pracowni Tomka Frycza i Marcina WichyZ okazji 25. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego (12 września 2014), Fundacja Schumana wyprodukowała limitowaną serię koszulek z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego, zaprojektowanym przez pracownię Frycz i Wicha. Do akcji „Koszulka z Mazowieckim” włączyły się Gazeta Wyborcza, Polityka oraz portal NaTemat.pl, a także m.in.:

Koszulkę z Tadeuszem Mazowieckim zaprojektowała pracownia Tomka Frycza i Marcina Wichy.
– W 2012 pracownicy i wolontariusze Fundacji Schumana postanowili wyprawić urodziny Tadeusza Mazowieckiego. Z tej okazji zamówili u nas nadruk na koszulki, z portretem Premiera i hasłem “I LOVE TM”. Nad rysunkowym portretem pracowałem dość długo. Chciałem, żeby wyrażał uczucia młodych współpracowników Premiera – powiedział Tomek Frycz, autor rysunku – Serdeczność i szacunek. Sympatię ale też respekt dla historycznej postaci. Wbrew pozorom nie jest łatwo zrobić portret na podstawie zdjęcia. Żeby uchwycić podobieństwo, trzeba obejrzeć wiele fotografii, przygotować dużo szkiców. Ale najlepiej odwołać się do obrazów, które mamy zapisane w pamięci. Dlatego narysowałem Mazowieckiego z włosami w nieładzie, trochę zmęczonego, z ledwo  dostrzegalnym uśmiechem. Takiego Go pamiętam z roku 1989, kiedy wygłaszał swoje exposé w sejmie. Mam nadzieję, że w syntetycznym rysunku, który dziś funkcjonuje jak logo, zachowało się trochę emocji i wspomnień o tamtych dniach w 1989 roku.

Spotkania upamiętniające rocznice śmierci Tadeusza Mazowieckiego

W niedzielę, 29 listopada 2015 r. w warszawskim Domu Literatury odbyło się spotkanie z okazji drugiej rocznicy śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Dyskusja dotyczyła kluczowych zapisów Konstytucji RP, które w istotny sposób współtworzył Pan Premier. Frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania, w spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób i wiele z nich, pomimo braku miejsc siedzących na sali, zostało z nami do końca spotkania.

Rozpoczęliśmy od odczytania Preambuły. Wielu uczestników przyniosło własne egzemplarze Konstytucji. Nasi goście: Prof. Andrzej Zoll – sędzia i były prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1989-1993, Włodzimierz Cimoszewicz, który uczestniczył w pracach Komisji Konstytucyjnej w latach 1995-1996 oraz Jerzy Stępień – były sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego, rozmawiali m.in. o tym, jaki był wpływ Tadeusza Mazowieckiego na kształt obowiązującej Konstytucji RP, jak kształtuje ona relacje Kościół-państwo, w jaki sposób i dlaczego przedstawiono w Konstytucji prawa i wolności obywatelskie oraz ustrój Rzeczypospolitej, jak polskie rozwiązania konstytucyjne wyglądają na tle europejskim. Ze względu na obecne wydarzenia na polskiej scenie politycznej związane m.in. z  Trybunałem Konstytucyjnym, nie zabrakło także i tych bieżących wątków, szczególnie poruszanych w trakcie sesji pytań ze strony publiczności. Spotkanie moderował Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika ‘Więź”.

Nagranie całego spotkania  jest dostępne jest tutaj.

Współorganizatorzy:

Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Fundacja Konrada Adenauera w Polsce
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Inicjatywa Razem’89/ Projekt Polska
Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Redakcja kwartalnika „Więź”
Wszechnica.org.pl

7 listopada 2016 w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji trzeciej rocznicy śmierci Tadeusza Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki, choć był głęboko wierzącym chrześcijaninem, przekonanym demokratą i aktywnym politykiem z bardzo istotnych powodów nie chciał być identyfikowany jako polityk chrześcijański. Blisko współpracował z politykami europejskich ugrupowań chrześcijańsko-demokratycznych, lecz swoim inicjatywom politycznym nie nadawał rysu chadeckiego. We współczesnej polskiej polityce odwołania do chrześcijaństwa są stale obecne, katolicyzm bywa realną inspiracją, ale częściej jest instrumentalnie wykorzystywany. Także w polityce europejskiej rola partii chrześcijańsko-demokratycznych ulega przemianom. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy zaprosiliśmy do dyskusji nad pytaniem czy w takiej sytuacji Polska potrzebuje jednak chadecji?

W spotkaniu i dyskusji wzięli udział:

  • Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 2010-2015, wiceminister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w latach 1991-1997 związany z Unią Demokratyczną i Unią Wolności;
  • Andrzej Wielowieyski – polityk, działacz katolicki, opozycjonista z czasów PRL, w latach 60-80 związany z miesięcznikiem „Więź” i Klubem Inteligencji Katolickiej, działał kolejno w Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej;
  • Paweł Kowal – polityk, historyk, publicysta, wykładowca m.in. Kolegium Europejskiego w Natolinie, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2006-2007), poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, od 2013 przewodniczący rady krajowej Polski Razem;
  • Marta de Zuniga – politolog, pracownik Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego; studiowała także na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium i Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie, specjalizuje się w filozofii i teorii polityki, członkini zespołu Laboratorium „Więzi”.

Spotkanie moderował redaktor naczelny kwartalnika „Więź” – Zbigniew Nosowski. Wykład wprowadzający pt.„Tadeusz Mazowiecki – chrześcijanin, demokrata, ale nie chrześcijański demokrata” przedstawił Andrzej Brzeziecki
– auto biografii Tadeusza Mazowieckiego.

Wydarzenie było organizowane we współpracy także z Instytutem Bronisława Komorowskiego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Klubem Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Redakcją kwartalnika „Więź”.

Nagrania ze spotkania dostępne są tutaj: nagranie 1nagranie 2

W poniedziałek 6 listopada 2017 w Centrum Konferencyjnym Zielna odbyła się dyskusja o konstytucjach państw Europy Środkowej, w tym o kluczowych zapisach Konstytucji RP, które w istotny sposób współtworzył Tadeusz Mazowiecki. Spotkanie odbyło się z okazji czwartej rocznicy śmierci pierwszego premiera Trzeciej Rzeczypospolitej.

W kontekście referendum zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę na 2018 rok referendum, które miałoby zawierać pytania o nowy kształt polskiej Konstytucji, podczas debaty rozmawialiśmy o tym:

  • Jak polskie rozwiązania konstytucyjne wyglądają na tle europejskim, w szczególności w porównaniu z innymi krajami naszego regionu, które także budowały system demokratyczny po 1989 roku?
  • Czy u sąsiadów Polski także toczy się debata konstytucyjna? Z jakimi wyzwaniami mierzą się tamtejsze ustawy zasadnicze, jakie propozycje zmian się pojawiają lub jakie zostały wdrożone w ostatnich latach?
  • Które rozwiązania w polskiej Konstytucji sprawdziły się? Jakie są problemy? Czy pożądane są zmiany, a jeśli tak, to jakie?

W spotkaniu i dyskusji wzięli udział eksperci z Polski, Czech, Węgier i Litwy:

  • Mirosław Wyrzykowski – sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Attila Antal– Instytut Historii Politycznej/ Politikatörténeti Intézet w Budapeszcie;
  • Mariusz Antonowicz–  Instytut Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego, Polski Klub Dyskusyjny;
  • Jana Reschova– Wydział Prawa Konstytucyjnego, Uniwersytet Karola w Pradze.

Dyskusję moderowała Dominika Wielowieyska.
Organizatorami spotkania były instytucje, które współtworzył Tadeusz Mazowiecki: Polska Fundacja im. Roberta Schumana, kwartalnik ”Więź”, Klub Inteligencji Katolickiej, a także Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja Konrada Adenauera.