Koordynator projektu

Ewelina Górecka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 22 621 21 61
tel: 22 621 75 55

Ewewlina Górecka

10 lat Polski w UE

Środa, 30 kwietnia 2014, Pałac Prezydencki

Debata z okazji 10–lecia Polski w Unii Europejskiej

 PastedGraphic-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 kwietnia w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata z udziałem Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego, której współorganizatorem była Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Wraz z panem Prezydentem wystąpili: - Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana oraz: - Karolina Kolarska, studentka UJ, Kraków, - Martyna Siermicka, studentka Collegium Civitas, Warszawa, - Tomasz Ludwicki, student UAM, Poznań, - Mateusz Wojcieszak, uczeń Liceum J. Kochanowskiego w Radomiu. Spotkanie moderowała redaktor Anna Kalczyńska. Podczas spotkania podsumowano dotychczasową obecność Polski w strukturach unijnych.

Podczas pierwszego panelu młodzież miała okazję zadać pytania Panu Prezydentowi. Rozmawiano o realizacji Partnerstwa Wschodniego w kontekście kryzysu na Ukrainie. Zdaniem Prezydenta Ukraina w pewnym sensie jest w lepszej sytuacji niż Polska w 1989 r., bo dziś licząca się część świata zachodniego zachęca ją do integracji. Polska świadomie wybierała opcję prozachodnią, a teraz w ramach Partnerstwa Wschodniego może pomagać wschodnim państwom poprzez przykład i swoje doświadczenia.

Pan Prezydent został również zapytany dlaczego Polska wciąż nie podpisała Karty Praw Podstawowych oraz poproszony o zarysowanie pozycji Polski w Europie po kolejnej dekadzie w Unii Europejskiej.

Pan Prezydent podkreślił, że nasza pozycja na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim fakt, że Polska jest wolnym krajem jest oczywiste tylko dla młodego pokolenia. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że to co mamy nie jest nam dane raz na zawsze, więc trzeba doceniać w jakiej rzeczywistości żyjemy. „Marzenie o tym, żebyśmy byli narodem wolnych ludzi, żyli w państwie demokratycznym o wolnym rynku, żebyśmy byli krajem bezpiecznym, to były marzenia z zakresu science fiction. Dzisiaj się to wszystko realizuje i należy to szczęście po prostu docenić, łapać, być wdzięcznym i pracować dalej usilnie, aby to szczęście się nie rozwiało, bo szczęście nie jest nigdy dane raz na zawsze, tak jak wolność nie jest dana i europejskość również” - powiedział Bronisław Komorowski.

Zapytany o kwestię waluty euro, Prezydent podkreślił, że przede wszystkim wspólna waluta w wyniku kryzysu ma mniejsze poparcie wśród Polaków niż jeszcze kilka lat temu. Jednak głównym problemem jest bariera konstytucyjna, która nie dopuszcza możliwości wejścia Polski do strefy euro. Wyzwaniem na te lata oprócz przekonania opinii publicznej do waluty euro jest współpraca wszystkich opcji politycznych oraz uświadomienie sobie, że jeśli Polska chce ogrywać ważną rolę w UE to zdecydowanie łatwiej jest to robić będąc w strefie euro.

Pan Prezydent podziękował Fundacji Schumana za organizację debaty oraz za przypominanie o drodze Polski do UE - „Cieszę się z Fundacji Schumana, bo Schuman to dla mnie też Tadeusz Mazowiecki, którego rząd miał szczególne znaczenie dla polskiej historii.”

Prezes Fundacji Anna Radwan podziękowała Panu Prezydentowi za udział w debacie, wręczyła koszulkę Fundacji Schumana oraz zaprosiła wszystkich na Paradę, która odbędzie się 10 maja.

Następnie uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótką prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia z 10 lat Polski w UE. Rozbrzmiała również „Oda do radości”, która rozpoczęła drugi panel z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP Minister Ireny Wóycickiej, Ministra Romana Kuźniara oraz Krzysztofa Hołowczyca, byłego europosła, który wziął udział w kampanii przed referendum akcesyjnym, organizowanej przez Fundację Schumana.

Prelegenci oraz publiczność zapytali ekspertów m.in. o to czy Polska powiedziałaby „tak” federalnej Europie, jaki powinien być kierunek rozszerzenia UE, o wpływ Unii Europejskiej na aktywność młodych oraz o budowanie wspólnych sił zbrojnych.

Debata była doskonałą możliwością do podsumowania roli Polski w Unii Europejskiej oraz do zarysowania celów strategicznych na kolejne lata.

 Relacja Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

 DSC03427

DSC03447

DSC03451

DSC03455

DSC03468

DSC03470

DSC03478

DSC03482

DSC03489

DSC03534

DSC03624

DSC03655

DSC03678

 

 

Czwartek, 1 maja 2014

Tramwaj Europejski

Poznaj historię integracji Polski z Unią Europejską i spotkaj się z posłami do Parlamentu Europejskiego podczas przejażdżki tramwajem przez centrum Warszawy. Ruszamy z Placu Narutowicza trasą Wiatraczna - Banacha w godzinach 10-16. Można do nas dołaczyć na każdym z przystanków na trasie

 

 

ue-flag-100 Działania Fundacji są współfinansowane
przez Unię Europejską,
program Europa dla Obywateli

Treść © Polska Fundacja im Roberta Schumana 1993 - 2011 / Projekt graficzny © F I W 2010  / Wdrożenie i obsługa OpenWeb