Spotkania Europejskie 2014

 

Tegoroczne Spotkania Europejskie poświęcone będą miastu. Korzystając z europejskich doświadczeń chcemy włączyć się w dyskusję na temat przyszłości i wyzwań, jakie stoją przed nami, jako mieszkańcami miast, jak i tymi, którzy zarządzają przestrzenią publiczną. Chcemy rozmawiać o mieście, które jest otwarte na inicjatywy, pomysły i potrzeby obywateli, które wykorzystuje możliwości, jakie stwarza międzysektorowa współpraca, nowe technologie, czy fundusze europejskie. W roku 2014 będziemy obchodzić 10. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej, to także dobry moment, aby rozmawiać o tym, jak nasza przestrzeń zmieniła się od tego czasu, jakie trendy panują dziś w europejskich metropoliach.

 Środa, 30 kwietnia 2014, Pałac Prezydencki

Debata na 10-lecie Polski w Unii Europejskiej poświęcona polskiej drodze od transformacji do członkostwa. Debata planowana z udziałem młodzieży i Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego*.

*Tylko na zaproszenia


Czwartek, 1 maja 2014

Tramwaj Europejski

Poznaj historię integracji Polski z Unią Europejską i spotkaj się z posłami do Parlamentu Europejskiego podczas przejażdżki tramwajem przez centrum Warszawy. Ruszamy z Placu Narutowicza trasą Wiatraczna - Banacha w godzinach 10-16. Można do nas dołaczyć na każdym z przystanków na trasie. 

Sobota, 10 maja 2014. Krakowskie Przedmieście - skwer Hoovera

Parada i Miasteczko Schumana.

Spotkajmy się. Dołącz do Parady Schumana, jedynej europejskiej manifestacji przyciągającej tysiące ludzi z całej Polski i Europy. Miasteczko Schumana przekona Cię, jak ciekawa i różnorodna jest tematyka europejskich miast.

Program Miasteczka

Rejestracja na Paradę

8-10 maja 2014

Akademia Schumana to oferta edukacyjna dla grup i osób indywidualnych odwiedzających Warszawę z okazji Parady Schumana. W ramach Akademii oferujemy kilkadziesiąt spotkań
w warszawskich instytucjach kultury, historii i polityki oraz wycieczki po najciekawszych miejscach na mapie Warszawy.

Program Akademii

SMILE. Connecting generations. Seria spotkań i seminariów, podczas których młodzież oraz seniorzy z Polski, Niemiec i Turcji wezmą udział w warsztatach, które zainicjują tematy związane
z międzypokoleniowym dialogiem: od stereotypów do pomysłów na konkretne działania i inicjatywy w przestrzeni miasta.

scHUMAN WARSAW. Pod takim hasłem odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Klubów Europejskich. Uczestnicy Zjazdu pracować będą wspólnie nad multimedialnymi projektami o Warszawie widzianej z perspektywy młodych Europejczyków. Projekt realizowany wspólnie z XXXV LO im. Bolesława Prusa w Warszawie.

Rivers of Europe. Prezentacje projektów muzycznych, będących elementem programu artystycznego promującego historię i kulturę europejskich regionów na linii Dunaju, Odry i Wisły

9 maja 2014

Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego z udziałem młodzieży z całej Polski, która w tym roku pierwszy raz będzie głosować w wyborach europejskich. Ponad to przeprowadzą także happeningi promujące udział w wyborach europejskich w Miasteczku Schumana.

* Data do potwierdzenia

Spotkania z przedstawicielami komitetów wyborczych do Parlamentu Europejskiego*. Dyskusje na temat tych elementów programów wyborczych, które dotyczą transportu publicznego i polityki miejskiej, kolei i inwestycji drogowych. Wydarzenie we współpracy z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR oraz Stowarzyszeniem Inicjatywa dla Infrastruktury.

13 czerwca 2014

Europolis. Inteligentne miasta przyszłości. Międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce smart city z udziałem przedstawicieli samorządów, ekspertów, instytucji i organizacji miejskich z Polski i Europy. Konferencja realizowana wspólnie z miastem st. Warszawy w ramach szczytu EUROCITIES, stowarzyszenia łączącego największe europejskie miasta.

 

 

ue-europa-for-citizens-en-200 Działania Fundacji są współfinan-
sowane przez Unię Europejską,
program Europa dla Obywateli

Treść © Polska Fundacja im Roberta Schumana 1993 - 2011 / Projekt graficzny © F I W 2010  / Wdrożenie i obsługa OpenWeb